Muğla Loryma Antik Kenti

Güncellenme : 14.02.2021 14:31:46

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Loryma Antik Kenti, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Loryma Antik Kenti Özellikleri

Kalıntıları koyun giriş noktasında, Bozukkale Körfezine, hakim konumdaki tepenin üzerinde olan Loryma Antik Kenti'nden günümüze ulaşan en önemli kalıntı 120 m. uzunluğunda ve 10 m. genişliğinde oldukça iyi durumda olan kaledir. Kale körfez girişini korumak için yapılmış ve zamanla tahkim edilmiştir. Körfezin kuzeyine düşen ve tırmanması oldukça zor olan bir tepe üzerinde bir antik çağ kalesi daha mevcuttur.

1995 ylında başlayan arkeolojik kazılar ile M.Ö. VII. yy.dan günümüze kadar uzanan Akropolis, üç büyük sarnıç, akropol, nekropol, Apollon kutsal alanı ve surlar kentin görülmesi gereken kalıntıları gün yüzüne çıkmıştır..

Loryma Antik Kenti Video

Loryma Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Bozburun Mahallesi, Marmaris, Muğla, Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Muğla Loryma Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.