Muğla Marmaris Arkeoloji Müzesi

Güncellenme : 23.08.2020 15:15:55

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan ve Muğla'ya gelen turistlerin en çok merak ve tercih ettiği müzeler içinde ilk sıralarda yerini alan Marmaris Arkeoloji Müzesi, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Müze, Tarihi Marmaris Kalesi'nin içine bulunmaktadır.

Marmaris Arkeoloji Müzesi Sergi

İçerisinde, toplam 18 oda, bir çeşme ve ark yer alan Marmaris Arkeoloji Müzesi 7 adet kapalı mekana sahiptir. 2 adet arkeoloji ve 1 adette etnografya salonu bulunmaktadır. Müzenin diğer kısımları ise sergi salonu ve depo olarak ayrılmıştır.

Arkeoloji bölümünde Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait çeşitli amfora eserler sergilenmektedir. Ayrıca bölgedeki Knidos Antik Kenti, Burgazada ve Hisarönü gibi çeşitli örenyerlerinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda çıkarılan çömlek ve cam eşyası, sikke ve süs eşyası da müzede yer alan diğer eserlerdir. Osmanlı dönemine ait çeşitli eşya ile araç ve gereçlerde müzenin etnografya bölümünde sergilenmektedir.

Marmaris Arkeoloji Müzesi envanterinde; arkeolojik kalıntı, sikke, etnografik eser gibi çeşitli kategorilerde toplam 14 bin 984 kayıtlı eser bulunduğu açıklanmıştır.2 2018 yılının ilk 5 ayında 19.708 turistin ziyaret ettiği müze, 2017 yılı istatistiklerine göre Türkiye'de en fazla gelir getiren 22 müze arasındadır.

Marmaris Arkeoloji Müzesi Video

Marmaris Arkeoloji Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Tepe, 30. Sokak No : 54, 48700 Marmaris / Muğla / Türkiye

Marmaris Arkeoloji Müzesi, Tarihi Marmaris Kalesi'nin içinde yer almaktadır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.