Keramos Antik Kenti (Ceramus Antik Kenti)

Güncellenme : 14.11.2022 15:45:49

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Keramos Antik Kenti, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Keramos Antik Kenti Tarihi

Ceramus Antik Kenti'nin ismini taşıyan şehir, Küçük Körfez'in güneybatısında, antik Karia'da, Seramik Körfezi'nin kuzey kıyısında yer almaktadır.

Başlangıçta Stratonicea'ya maruz kalan Ceramus, daha sonra özerk, Atina Ligi'nin bir üyesiydi ve Chrysaorian Ligi'nin baş şehirlerinden biriydi. Eski zamanlarda, muhtemelen Zeus Chrysaoreus'un bir tapınağı vardı. Roma döneminde, kendi parasını icat etti.

Ceramus, Notitiae Episcopatuum'da XII. veya XIII. yüzyıla kadar Aphrodisias veya Stauropolis'e piskoposluk olarak bahsedilir. Üç piskopos bilinmektedir: 431 yılında Efes İlk Konseyine katılan Spudasius; 787 yılında İznik Konseyine katılan Maurianus ve 879 yılında Photius'u eski haline getiren Konstantinopolis konseyine katılan Symeon.

Antik Kent, Katolik Kilisesi'nin tapular listesinde yer alır.

Keramos Antik Kenti Kalıntılar

Keramos Antik Kenti'nin arkasında bulunan Meşekayası Dağı üstündeki surların alt kesimleri çokgen taş dizilerinden oluşurken, üst kesimlerde düzenli çizgi katları yapan duvar tekniği gözlenmektedir. Kayalık bir terasta bulunan ve yerel dilde Bakıcak diye bilinen yerde, 25 m.ye varan uzunlukları ile kentin iki önemli tapınağı görülür. Kurşunlu yapı adını, taşları birleştirmek için kullanılan kurşun zıvanalardan almıştır. Güney ve batıda özgün biçimini korumuş olan bu güzel teras duvarlarının doğusu yıkılmıştır. Terasın üstündeki düzlemde ise Korint ve İyon düzeninde yapı parçaları bulunur. Söz konusu tapınak alanının olasılıkla Zeus Krysaoreus’a ilişkin olduğu tahmin edilir.

Keramos Antik Kenti Harita - Nasıl Gidilir

Adres : Göcekbaşı Mahallesi, 48220 Milas / Muğla / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Muğla Keramos Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.