Fethiye Tur Rehberi ve Destinasyonlar

Güncellenme : 12.10.2020 18:23:48

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye’nin önde gelen turizm şehirlerden biri olan Muğla ili sınırlarında bulunan Fethiye, gezilmesi ve görülmesi gereken önemli bir ilçe ve turizm merkezidir. Ayrıca Muğla Tur Rehberi'nin içinde Datça, Bodrum ve Fethiye gibi muhteşem ilçeler vardır.

Fethiye Turizm

Ölüdeniz gibi dünyada eşi bulunmayan bir kumsalı ve Ölüdeniz Milli Parkı olan Fethiye, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerindendir. Af Kule gibi dalış bakımından çok uygun yerlere sahiptir. Turizme açılmış birçok mağara mevcuttur. Doğal yapısı ile Yamaç paraşütü gibi alternatif sporlar yapılmaktadır. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeler vardır. Günlük turlar ile 12 Adalar diye adlandırılan adalar ziyaret edilebilir.

Ölüdeniz dışında Fethiye civarındaki birbirinden güzel kumsalları: Belcekız, Çalış Kumsalı, İztuzu Kumsalı.

Fethiye Tur Rehberi içinde ayrıca antik çağlardan kalmış kent kalıntıları ile kültür turizmine de açıktır. Fethiye çevresindeki antik kentlerin bazıları şöyledir: Telmessos Antik Kenti, Pınara Antik Kenti ve Letoon Antik Kenti. Bunların dışında zengin eserleri ile Fethiye Müzesi de turizme hizmet etmektedir.

Fethiye Tanıtım Filmi

Fethiye Afkule Manastırı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde muhteşem manzarası ile birlikte turistlerin ilgi odağı olan tarihi Afkule Manastırı Kayaköy'den çıkan dağ yolunun yaklaşık 4 km. ilerisindedir.

Fethiye Paspatur Çarşısı

Fethiye Tur Rehberi içinde "Eski Kent" ismi ile bilinen tarihi Paspatur Çarşısı her yıl birçok yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olur. Tarihi çarşıda ağırlıklı olarak deri, halı ve kuyumcu dükkanları yer almaktadır.

Arsada Antik Kenti

Toros dağlarının eteklerinde oldukça etkileyici bir manzaraya sahip olan ve bir Likya antik kenti olan Arsada Antik Kenti kuzey ve kuzeydoğusu Akdağ ve onun uzantısı olan dağlar ile çevrilidir.

Arsada’nın bulunduğu Arsa mahallesinin çevresinde akarsuların bulunuşu adı doğrular niteliktedir. Ayrıntılı arkeolojik araştırmaların yapılmamış olması sebebi ile şehir ile ilgili fazla bilgi yoktur.

Arsada Antik Kenti alanında diğer Likya şehirlerinde olduğundan farklı olarak gözle görünür toplu kalıntılar bulunmamaktadır. Yapı kalıntılarının önemli bir bölümü dağınık bir şekildedir ve uzman olmayan gözlerce tanınması zordur. Görülebilecek başlıca yapılar sur duvarları ve Likya mezarlarıdır.

Fethiye Tur Rehberi Ulaşım - Nasıl Gidilir

Kent Dışı Ulaşım

Dalaman Havalimanına yaklaşık 40. km. Uzaklıkta olan Fethiye ilçesine havayolu en kolay ulaşım metodudur.

Ayrıca deniz yolu ile de ulaşım sağlanabilir.

Kent İçi Ulaşım

Fethiye Tur Rehberi kent içi ulaşım için Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.