Tarihi Muğla Marmaris Kalesi

Güncellenme : 22.08.2020 18:32:45

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan ve içerisinde Marmaris Arkeoloji Müzesi'ni de bulunduran Marmaris Kalesi, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir. Osmanlı padişahı I. Süleyman tarafından Rodos seferi esnasında yeniden inşa ettirilmiştir.

Marmaris Kalesi Tarihi

Ünlü tarihçi Herodot, Marmaris'teki ilk şehir surlarının M.Ö. 3000 yılında inşa edildiğini yazmıştır. M.Ö. 2000 yılında inşa edilen Marmaris Kalesi, öncelikle İyonlar döneminde, daha sonra ise Makedonya Kralı İskender'in Marmaris'i fethetmesinin ardından onarım görmüştür.

Osmanlı gezgini Evliya Çelebi tarafından kalenin yapımıyla ilgili yazılan tek yazılı kaynak ise Seyahatname adlı eseridir. XVII. yy.da Muğla'yı ve çevresini ziyaret eden Çelebi, I. Süleyman'ın Rodos'a yaptığı sefer öncesinde kalenin inşasını emrettiğini ve kalenin sefer sırasında askeri üs olarak hizmet verdiğini yazmıştır.

I. Dünya Savaşı sırasında, Fransız savaş gemilerinin top atışlarıyla kalenin surları zarar görmüştür.

Marmaris Kalesi Video

Marmaris Kalesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Tepe, 30. Sokak No : 54, 48700 Marmaris / Muğla / Türkiye

Tarihi Marmaris Kalesi içinde Marmaris Arkeoloji Müzesi'de yer almaktadır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.