Muğla Pınara Antik Kenti

Güncellenme : 29.08.2020 14:25:46

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Pınara Antik Kenti, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Pınara Antik Kenti Özellikleri

Antik yazar Stephanus tarafından kurulan Pınara'nın ismi Likçe kitabelerde Pinale olarak okunmaktadır.

Truva Savaşı'nda Truvalıların müttefikleri arasında yer aldığı İlyada'da belirtilen Pandarus anısına Pinara'da bir kült geleneği yerleşmişti. Bu da Pandarus'un Pinara'nın yerlisi olduğu sonucuna varılmasına neden oluştur. Mitolojiye göre Xanthos'un nüfusu çok artınca yaşlılardan bir grup kentten ayrılarak Kragos Dağı'nın eteklerinde yuvarlak bir tepe üzerinde Pınara Antik Kenti kurmuşlardır.

Pinara Lykia birliği kentleri arasında 3 oya sahip olanlardan biridir. Bu da kentin döneminde önemli bir konuma sahip olduğunu göstermek, kalıntılar da bu görüşü doğrulamaktadır. Birkaç büyük deprem geçirmiş olan kent M.S. VIII. yy.dan sonra önemini bütünüyle yitirmiştir.

Kentten günümüze ancak kaya mezarları ve lahit mezarlar ile sur duvarları, hamam, tiyatro, agora, odeon gibi yapıların kalıntıları ulaşmıştır.

Pınara Antik Kenti Tarihi

M.Ö. 334 yılında Büyük İskender Pinara’yı ele geçirmek için saldırı düzenler ve Pınara zamanda teslim olur. En yakın kent tarihi bilgileri Likya Yolu yürüyüş rotası üzerinde yer alan Pınara Antik Kenti'nde bulunan bir yazıta göre, kentin M.Ö. 340-334 arasında Karya Kralı Piksodaros’a bağlı olduğu düşünülüyor. Diğer kentler gibi M.Ö. 334’te Büyük İskender tarafından ele geçirilen kentin gümüş ve bronzdan birlik tipinde bastığı sikkeler M.Ö. 168-81 arasına tarihleniyor.

Pınara Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Yakabağ, 48360 Eşen / Seydikemer / Muğla / Türkiye

Muğla Pınara Antik Kenti'ne, Minare köyünden 2 km.lik stabilize bir yol ile ulaşılmaktadır.

Not : Uygun model bir dağ bisikleti ile bu mesafe daha kısa sürede aşılabilir.