Muğla Kadyanda Antik Kenti

 

Tarih : 29.08.2020 13:59:00

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Kadyanda Antik Kenti, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kadyanda Antik Kenti Özellikleri

Likya dönemine ait antik bir yerleşim olan Kadyanda Antik Kenti, Antik Çağda Kaunos - Araxa yolu üzerinde bulunuyordu. Kadyanda örenyerinde, kenti çevreleyen sur duvarının bir bölümü, kaya mezarları ve Likçe kitabeler en erken döneme tarihlenebilen kalıntılardır. Bunlardan ayrı olarak, Roma Döneminde de onarım görerek kullanılmış Helenistik Dönem tiyatrosu, hamam, koşu pisti, agora, hangi tanrıya ait olduğu bilinmeyen tapınak kalıntısı ve yoğun sivil yapı izleri, Kadyanda örenyerinin Antik Dönemde yerleşim geçirmiş tam bir kent özelliğini ortaya koymaktadır. Buradan Fethiye körfezi, özellikle de Fethiye ve limanı rahatlıkla görülebilmektedir. Antik şehrin etrafı hatta bazı bölgeleri de çam ağaçlarıyle kaplıdır. Günümüzde buraya giden yolun Üzümlü Beldesinden birkaç kilometre sonrası topraktır ve engebelidir.

Kadyanda Antik Kenti Video

Kadyanda Antik Kenti Konum

Adres : Yeşilüzümlü Mahallesi, Fethiye, Muğla, Türkiye

Fethiye ilçesine 24 km. mesafede Üzümlü Beldesi'nin güney - doğusunda bir tepe üzerinde kurulu olan Kadyanda Antik Kenti'ne özel araçlar ile ulaşım sağlanabilir.

Türkiye Tur Rehberi - Sezon

×