Muğla Kadyanda Antik Kenti

Güncellenme : 29.08.2020 13:59:00

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Kadyanda Antik Kenti, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Fethiye İlçesinde ayrıca Tlos Antik Kenti'de ziyaret edilebilir.

Kadyanda Antik Kenti Özellikleri

Likya dönemine ait antik bir yerleşim olan Kadyanda Antik Kenti, Antik Çağda Kaunos Antik Kenti - Araxa yolu üzerinde bulunuyordu. Kadyanda örenyerinde, kenti çevreleyen sur duvarının bir bölümü, kaya mezarları ve Likçe kitabeler en erken döneme tarihlenebilen kalıntılardır. Bunlardan ayrı olarak, Roma Döneminde de onarım görerek kullanılmış Helenistik Dönem tiyatrosu, hamam, koşu pisti, agora, hangi tanrıya ait olduğu bilinmeyen tapınak kalıntısı ve yoğun sivil yapı izleri, Kadyanda örenyerinin Antik Dönemde yerleşim geçirmiş tam bir kent özelliğini ortaya koymaktadır. Buradan Fethiye körfezi, özellikle de Fethiye ve limanı rahatlıkla görülebilmektedir. Antik şehrin etrafı hatta bazı bölgeleri de çam ağaçlarıyle kaplıdır. Günümüzde buraya giden yolun Üzümlü Beldesinden birkaç kilometre sonrası topraktır ve engebelidir.

Kadyanda Antik Kenti Video

Kadyanda Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Yeşilüzümlü Mahallesi, Fethiye, Muğla, Türkiye

Fethiye ilçesine 24 km. mesafede Üzümlü Beldesi'nin güney - doğusunda bir tepe üzerinde kurulu olan Kadyanda Antik Kenti'ne özel araçlar ile ulaşım sağlanabilir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.