Muğla Euromos Antik Kenti

Güncellenme : 04.02.2024 15:32:27

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Euromos Antik Kenti, Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biridir ve Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken tarihi yapıların arasındadır.

Euromos Antik Kenti Tarihi

Euromos hakkındaki en yakın bilgiler M.Ö. V. yüzyılda kayıtlara geçen Attika - Delos Deniz Birliği'nin üyesi olduğu ile başladığı (Birliğe vergi ödediği kayıtları bulunmakta) görülmektedir. Büyük İskender fethi sonrası antik yerleşim, Euromos antik kenti sırasıyla Makedonya, Mısır ve Suriye kralları ile el değiştirdiği sanılmaktadır. M.Ö. 201-196 yılları arasında Mekadonya kralı V. Philippos'un hakimiyeti altına giren Euromos Antik Kenti,, Zeus Lepsynos Tapınağı, agora, tiyatro, hamam ve kent surları dahil yeniden onarımlar yapılarak antik kent'in adı değiştirilmiş ve Philippoi Antik Kenti olmuştur. M.Ö. 188 de Rodos'tan Karia'ya gelen kuvvetler karşısında özgürlüğüne kavuşmasada Mylasa ile ittifak yapmak zorunda kalmış, yapılan anlaşma gereği ''Apameia Anlaşması ile'' Karia’nın geri kalanı gibi Euromos Antik Kenti Rodoslulara bırakılmıştır. Kent bir süre sonra bu anlaşmadan rahatsızlık duyan komşusu Herakleia’nın saldırısına uğramış Yıllar içinde gelişen ve bağımsız bir kent tekrar inşası onarım görmüş günümüze kadar kısmen yapıların ayakta durduğu gözükmektedir.

XVIII. Yüzyıldan itibaren Karia Bölgesi’ni ziyaret eden Avrupalı gezgin araştırmacıların yapmış olduğu yüzey çalışmaları neticesinde, Euromos’ta gözlemledikleri kalıntılar hakkında verdikleri bilgilerin yanı sıra yaptıkları tapınak gravürleri değerli birer belge niteliğindedir.

Zeus Tapınağı

Milas ile Bafa Gölü arasında yer alır. Tapınak II. yüzyılda inşa edilmiştir. 17 adet sütundan inşa edildiği görülmektedir. 16 sütun üst kirişleriyle birlikte hala dimdik ayaktadır. Güney ve güneybatı kenarlarında bulunan ve yivleri hiç açılmamış üç adet sütun, bu tapınağın hiçbir zaman bitirilmemiş olduğuna kanıt olarak gösterilir. 1969 yılında yapılan bir arkeolojik yüzey araştırma sırasında Helenistik devirlerden kalma bir kitabeyle, bulunan bu tapınağın, aslında daha önceki bir tapınak üzerine inşa edilerek yapıldığı kanıtlanır. Tapınağın yıkılan sütunlarının ayağa kaldırılması için çalışma yapılmaktadır.

Agora
Antik kentin en önemli yapılarından biri olan Euromos Agora kent merkezinde Milas, Selimiye karayoluunun doğusunda kalmaktadır. Agora kalıntıları rahatlıkla yoldan görülebilmekte olup dört bir yanı portikler ile çevrelenmiştir. Yaklaşık olarak 95*83 m ölçüleri ile kareye yakın bir plan sergilemekte olan yapı güney portik içte İonik, dışta dorik düzeninde inşa edilmişken, diğer üç portik dorik düzendedir. Batı portiğin her iki köşesinde de, kalp biçimli köşe payeleri yer almaktadır. Kuzeybatı dirsekte yer alan kalp biçimli paye üzerinde yer alan M.Ö. CL. yıllarına tarihlenen ve Polykhares’in oğlu Kallisthenes onuruna yazılmış onur fermanı bulunmaktadır.

Euromos Antik Tiyatro
Euromos’da yerleşimin batı yamacında kurulmuş olan tiyatro, tarihi kaynaklara göre M.Ö. III. yüzyılın ortalarında kurulduğu sanılmaktadır. Antik tiyatro oturma sıralarının kapasitesinin 2000 civarı olduğu anlaşılmaktadır. Temellerinin ana kaya üzerine imar edildiği gözüken antik tiyatro mimari açıdan ele alındığında tipik bir Helen tiyatrosunu andırdığı göstermektedir.

Euromos Antik Kenti Video

Euromos Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Kızılcakuyu, 48200 Milas / Muğla / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Muğla Euromos Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.