Muğla Sidyma Antik Kenti

Güncellenme : 29.08.2020 15:01:39

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Sidyma Antik Kenti, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Sidyma Antik Kenti Tarihi

Tarihi hakkında ilk bilgilerin M.Ö. I. yy.a işaret eden arkeolojik çalışmalar Sidyma'da çıkarılmış Nümismatik verilerdir. Sidyma Antik Kenti'nden günümüze ulaşan Roma dönemine ait Artemis Mabedi, Sidyma Antik Tİyatro, ilginç mimariyle yapılmış kaya mezarları, hamam ve kilisenin yanında bugün sütunlarıyla ayakta duran Stoa, kentin Likya döneminde kurulduğunu fakat kuruluş yılına dair kesin bilgi olmadığını gösteriyor. Kent yerleşimi Roma döneminde önemi artmış, Bizans dönemi boyunca da yerleşim sürmüştür. Günümüze akropol, akropolü çevreleyen duvarlar ve Likya mezar anıtları kalmıştır. Kentin doğusunda polygonal biçimde bir kapı ile gözetleme kulesi dikkat çekmektedir.

Sidyma Antik Kenti Video

Sidyma Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Dodurga Mahallesi, Seydikemer / Muğla / Türkiye

Muğla'nın Seydikemer ilçesinin 51 km. güneyinde yer alan Dodurga köyü sınırları içerisinde, Fethiye - Kaş karayolunun 50. km.'sinde, ana yoldan 10 km. içeride olup özel araçlar ile ulaşım sağlanabilir.

Muğla Sidyma Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.