Muğla Myndos Antik Kenti

Güncellenme : 23.08.2020 20:19:34

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Myndos Antik Kenti, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bodrum İlçesinde ayrıca Pedasa Antik Kenti'de ziyaret edilebilir.

Myndos Antik Kenti Özellikleri

Ege Denizi ile Akdeniz'in kesişme noktasında bulunan Myndos Antik Kenti, M.Ö. 640 yılında Anadolu'nun en eski medeniyetlerinden Lelegler tarafından kurulmuştur.

Yazarların sözünü ettiği antik tiyatro ve stadyumdan hiçbir iz kalmamıştır. Bizans Çağı kilisesi, birkaç sur duvarı, tepe üzerinde yanlışlıkla Leleg duvarı diye tanınan su kalıntısı ile su içinde kalan dalgakıran ve kule kalıntısının dışında toprak üstünde görülen hemen hiçbir şey yoktur. Ancak iyi gözlendiği takdirde, toprak altında yarı örtülü sütunlar, mozaik izleri, seramik parçaları hemen her yerde görülür. İskender'in kuşatıp da almadığı bu şehir, bugün bir balıkçı köyüdür.

Pergamon Kralı Aristonikos döneminde sikke yapımı bu kentte yapılmıştır. Uzun süre Perslerin, Rodoslularin ve Halikarnassoslularin egemenliği altında kalmıştır. Büyük bir deprem sonucunda antik kentin büyük bir bölümü sular altında kalmıştır.

Myndos Antik Kenti Video

Myndos Antik Kenti Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Gümüşlük Mahallesi, 1120. Sokak, No : 50, Bodrum / Muğla / Türkiye

Myndos Antik Kenti, Bodrum yarımadasının batısında, Gümüşlük ilçesi sınırlarında yer alır. Gümüşlük Limanı üzerinden deniz yolu ile ulaşım sağlanabilir.