Muğla Bodrum Antik Tiyatro

Güncellenme : 23.08.2020 19:44:33

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Bodrum Antik Tiyatro, Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Bodrum Antik Tiyatro, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bodrum Antik Tiyatro Özellikleri

Klasik Antik Çağ'da, Satrap Mausolos'un hüküm sürdüğü M.Ö. IV. yy.da inşa edilmiştir. Bodrum ilçe merkezinin kuzeyinde yer alan Bodrum Antik Tiyatro, Anadolu'nun en eski tiyatroları arasında yer almaktadır. 1970'lerde restore edilmiştir. Yapı günümüzde Bodrum'da gerçekleştirilen pek çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Tiyatronun ilginç nitelikleri arasında, oyunlardan önce Dionysos uğruna kurbanların kesildiği sunağı ve bazı koltukların arasındaki, belki de gölgelik olarak kullanılmış olabilecek delikler vardır. Cavea bölümünde her koltuk arasında 40 santimetrelik bir mesafe bırakılmış olan tiyatro 13000 kişi kapasiteli olup, altta 30 ile üstte 25 olmak üzere toplamda 55 sıraya sahiptir. Tiyatroda yer alan oturma sıraları dikine 11 merdivenle 12 bölüme ayrılmıştır.

Bodrum Antik Tiyatro Video

Bodrum Antik Tiyatro Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Yeniköy, 48400 Bodrum / Muğla / Türkiye

Bodrum Antik Tiyatro'ya, şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.