Antalya Physkos Antik Kenti

Güncellenme : 06.09.2020 14:12:27

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Physkos Antik Kenti, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir. Aynı zamanda yörede ilk Karya liman kenti olup diğer yerleşim birimlerinin merkezidir.

Physkos Antik Kenti Özellikleri

Physkos, kalıntıları Marmaris şehir merkezinin kuzeyindeki Asartepe'de görülüyor. Sadece akropol üzerinde sur duvarları günümüze ulaşabildi. Tüm Karya yerlesimleri gibi sarp dağ tepelerinde ve yamaçlarında kurulmuştur. Yerleştiği alan Beldibi ile Camiavlu arasındaki tepeler ile vadi ve yamaçlardır.

Ünlü tarihçi Bodrum'lu Herodot ve ünlü coğrafyacı Amasya´'ı Strabo, Physkos'un antik dönemde, Efes ve Mylasa´nın Doğu Akdenize açılan limanı olarak bahsederler.

Tarih boyunca Batı Anadolu da varolan egemenliklerin, Akdenize özellikle Doğu Akdenize açılan tek ve önemli limanı olmuştur. Mylasa, Alabanda, Truva, Bergama, Efes ve Miletus gibi önemli antik başkentlerini Physkos'a bağlayan karayolu ağının eskiden beri var olması, limanın denizler aşırı ilişkilerde, özellikle "ülkelerin anası" Mısır´la, önemini yineleyerek vurgular. Önceleri her türlü ticaretle (Köle, mermer, kereste ve şarap) başlayan Mısır ilişkileri sonraları askeri ve uygarlık olarak genişler. Ünlü "Kades" savaşına Hitit´lilere karşı Mısır safında katılan Karyalı paralı askerlerin nakli gemilerle Physkos limanından olmuştur. Bu paralı askerlerin bir kısmı Nil Deltasına kendi şehirlerini kurarak yerleşmişlerdir. Nitekim ilk karyaca yazıtlar burada bulunmuştur. Mısır´dan Batı Anadolu´ya ilk defa normal insan boyunda heykel yapabilme sanatı Physkos Antik Kenti'ne girmiştir.

Kentin kendi adına parası olması da önemli bir merkez olduğunun başka bir kanıtıdır. Physkos'un çok değerli madeni bir parası, İngiltere´de kolleksiyoncu Mr. Borell´in elinde bulunduğu 1828 yılında tespit edilmiştir. Bu para oldukça geniş, kalın ve olağanüstü uzunluktadır ki yüzeyinde dallanmış boynuzları canlandıran bir kabartma ile 18 karya harfleriyle tek satırda "Phi Upsilon sigma $ Y 2" yazısı vardır.

Büyük İskender´in ölümü sonrasında oluşan Mısır - Rodos İmparatorluğuna bağlanan kent, bu dönemde önemini bir ticari liman olarak daha da arttırmıştır ve bu konumu daha sonraki Roma ve Bizans dönemlerine de taşıyabilmiştir.

M.Ö. IV. yy.dan kalma sayısız heykelcikler, heykelblokları ve tabletler özellikle Eyiliktaşı civarında bulunmuştur.

Arkeolog George Bean´e göre ezelinden beri çeşitli uygarlıklar boyunca hep önemli bir liman kenti olan Physkos'tan günümüze kalan şehir kalıntıların azlığının izahı, bunların toprak altında gömülü oldukları değildir. Aksine kentin parça parça gemilere yüklenip başka kent projelerinde kullanılmak üzere nakil edildiği olasılığıdır. Çünkü kentin kurulduğu tepe ve yamaçlar günümüzde hala ortadadır ve toprak altında olan Physkos Antik Kenti'nin ünlü limanı ve denizidir.

Physkos Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Beldibi Mahallesi, Marmaris / Muğla / Türkiye

Muğla Physkos Antik Kenti'ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.