Muğla Marmaris Milli Parkı

Güncellenme : 03.09.2020 16:14:23

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

1996 yılında kurulan ve Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Marmaris Milli Parkı, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İBölge iginç jeomorfolojik yapılar, nadir ekosistemler, hayvan ve bitki miktar ve türleri bakımından zenginlik dikkat çekici özelliğe sahiptir. Bölgenin önemli özellikleri; Önemli kuş alanı, önemli bitki alanı, önemli doğa alanı, önemli memeli alanı, sıcak bölge alanı, sıfır yok oluş alanı.

Marmaris Milli Parkı Özellikleri

Physkos Antik Kenti, Marmaris ilçesinin 2 km kuzeyinde, Beldibi'nin batısında yer alır. Zamanımıza sadece antik şehrin duvar kalıntıları kalmıştır. 1992 yılında Kültür bakanlığı tarafından I. derecede arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

Amos Antik Kenti Harabeleri, Turunç beldesi yakınlarındaki Asarcık burnu üzerindeki tepede bulunur. Burada bulunan tiyatro, heykel kaideleri, sur duvarları ve tapınak Helenistik dönemden kalmadır. 1978 yılında arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

Gavur Sancağı, Turunç - Kumlubük yolunun sağında, Turunç'a 2 km. uzaklıktaki Sandaleyik tepesinde bulunur. Helenistik dönem kalıntılarının bulunduğu alan 1978 yılında arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

Marmaris Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1557 yılında yaptırılmıştır. Çevrede birkaç aslını korumuş eski Muğla evleri bulunur. Kale ve çevresinde 4 hektarlık kentsel sit alanı ilan edilmişti

Marmaris Milli Parkı Doğası

Parkın içindeki önemli alanlar; Adaağzı alanı, Günnücek ormanı, Bedir, Keçi ve Nimara adaları doğal sit olarak ilan edilmiştir.

Bitkiler
Marmaris Milli Parkı alanında yer alan 541 bitkiden, 54 endemik, 9 tür alana özgü endemik, 5 tür tehlike altında, 74 tür nadir bitki sınıfındadır. Endemik Sığla ağacı milli parkın kıyılarında yayılır. Milli park alanında bulunan ağaçlar şunlardır; kızılçam, karaçam, akdeniz selvisi, kermes meşesi, boz pırnal meşesi, pırnal meşesi, bodur ardıç, kocayemiş, yabani zeytin, tesbih, defne, keçi boynuzu, sumak, menengiç ve sandal. Park alanında çalı ve ot türleri olarak; zakkum, adaçayı, laden, eğrelti, geven, funda, hayıt, rezene, kekik bulunur.

Yörede bulunan endemik türler şunlardır: Onopordum caricum, Globularia dumulosa, Domuztopalağı, Çan çiçeği, Günlük ağacı.

Hayvanlar
Marmaris Milli Parkı içerisinde, 112 kuş türü, 213 böcek türü, 35 balık, 21 memeli, 29 sürüngen, 7 amfibi yaşadığı belirlenmiştir. Yörede belirlenen bazı türler şunlardır: Yaban domuzu, yaban keçisi, çakal, tilki, karakulak, porsuk, fare, ayı, yılan türleri, kirpi, oklu kirpi, kertenkeleler, atmaca, güvercin, şahin, kartal, kerkenez, ada doğanı, karatavuk, kınalı keklik, gümüş martı, ardıç kuşu, ada martısı, karabaş martı, çıvgın, kızıl gerdan, serçe, baştankara, ispinoz, saka, kara kızılkuyruk.

Marmaris Milli Parkı Aktiviteler

Marmaris Milli Parkı içerisinde Doğa Fotoğrafçılığı, Jeomorfolojik yapı, Ekoturizm, yamaç paraşütü, eğitim, flora ve fauna zenginliği gözlemi, doğa gezisi, piknik. Milli park içinde yapılan etkinlikler; Oryantiring, paintball, dağ bisikleti, çamur yarışları, botanik turları, kaya tırmanma, amatör balık avlama, dalış turları, triatlon gibi aktiviteler düzenlenmektedir.

Marmaris Milli Parkı Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Armutalan Mahallesi, Atatürk Caddesi, 48706 Marmaris / Muğla / Türkiye

Marmaris Milli Parkı'na şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.