Gaziantep Atatürk Anı Müzesi

 

Tarih : 24.11.2019 15:58:55

Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu Bey mahallesinde bulunan Atatürk Anı Müzesi, Gaziantep'i gezenler için görülmesi gereken çok önemli bir yerdir.

Konukoğlu ailesine ait geleneksel Antep Evi, müze yapılmak üzere Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağışlanmıştı. Atatürk Anı Müzesi projesinin yapılmasıyla restorasyon işlerine başlanmıştır. Geleneksel Antep Evi’nin Atatürk Anı Müzesi’ne dönüştürülmesi aşamasında öncelikle özgün plan şeması, cephe düzeni ve mekânın niteliğini oluşturan özgün Cumhuriyet ve Antep konuları geniş bir yelpazede işlenmiştir.

Atatürk Anı Müzesi İçi

İki Gazi’yi buluşturan ve Gaziantep'i ziyaret eden kültür turizmi sevenlerin mutlaka görmesi gereken Atatürk Anı Müzesi'nde, Gaziantep’ten ve Gazi Mustafa Kemal’den hatıratlar yer almaktadır. Hemen müzenin avlusun da, Atatürk’ün Bey Mahallesi nüfusuna kaydını gösteren nüfus cüzdan örneği ile Gaziantep’e verilen İstiklal Madalyası teşhir edilmektedir. “Geleneksel Antep Evi “ seksiyonunda Atatürk’ün Gaziantep’e geldiğinde kullandığı ve Neyir Barlas tarafından müzeye bağışlanan karyola teşhir edilmektedir. Aynı zamanda paşa mangalı, Antep kilimi, Antep işi işlemeli gömlekler, teşhir edilmektedir.

Atatürk Anı Müzesi Tarihi

26 Ocak 1933 de Ramazan Bayramı arifesinde Gaziantep’e gelen Mustafa Kemal Atatürk, 10 ay 9 gün boyunca Fransızlara karşı verdikleri mücadelenin sonundan düşmana boyun eğmeyen kahraman Gaziantepliler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Mustafa Kemal Paşa şehri tetkik eden, dönemin Belediye Başkanı Hamdi Kutlar’a önerilerde bulundu ve şehrin gelişmesi konusunda desteklerde bulundu. Belediye Meclisi kararıyla Atatürk’e fahri hemşerilik beratı verildi. Aslen Selanik doğumlu olmasına rağmen Atatürk, Gaziantep ili Bey mahallesi nüfusuna kaydedildi. Uzun yıllar Atatürk’ün Gaziantep’e gelişi büyük bir sevinçle bayram havasında kutlandı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e olan vefa borcunu ve bağlılığını Gaziantep’e ona layık bir Atatürk Anı Müzesi'ni yaparak gösterdiler.

Atatürk Anı Müzesi Adres

Bey Mahallsei, Ali Özalgan Sokak No : 4, 27010 Şahinbey / Gaziantep / Türkiye

×