Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Gaziantep >Gaziantep Yesemek Açık Hava Müzesi

Gaziantep Yesemek Açık Hava ve Heykel Müzesi

Güncellenme : 23.11.2020 17:31:19

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Gaziantep Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Gaziantep’e gelen turistlerin en çok merak ve tercih ettiği müzeler içinde ilk sıralarda yerini alan Gaziantep Yesemek Açık Hava Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Gaziantep Yesemek Açık Hava Müzesi Sergi

Sfenksler, aslanlar, Amanos Dağları'nı temsil eden Dağ Tanrısı kabartmaları, savaş sahnesi kabartmaları ve mimari parçaların sergilendiği alan, çevre düzenlemesi yapılarak Yesemek Açık Hava Müzesi haline gelmiştir.

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi, taşların ocaktan kesilmesi, yontu taslaklarının hazırlanması ve tamamlanmasına kadar ki evrelerin teker teker örnekleri ile görülebileceği dünyada başka bir benzeri olmayan bir heykel okulu niteliğindedir. O dönemde bu büyüklükte bir sahayı kaplayan atölyeye ve atölyede meslek icra eden heykeltıraş sayısına, günümüzde meydana gelen teknolojik ve sanatsal gelişmeye rağmen ulaşmak mümkün olamamıştır. Bu durum o dönemde burada yaşayan insan topluluklarının sanata verdikleri önemin büyüklüğünü göstermektedir.

Gaziantep Yesemek Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti

Gaziantep Yesemek Açık Hava Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Gaziantep Yesemek Açık Hava Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Yesemek, 27800 İslahiye / Gaziantep / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Gaziantep Yesemek Açık Hava ve Heykel Müzesi hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.