Tarihi Ankara Gençlik Parkı

Güncellenme : 30.11.2019 16:16:22

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

28 hektar büyüklüğündeki arazide kurulmuş olan tarihi parkın inşaatı 1936 yılında başlanmış olup 19 Mayıs 1943 günü halkın ziyaretine açılmıştır.

Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Ankara Gençlik Parkı, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ankara Gençlik Parkı Etkinlikler

İlk aşamada Ankara ikliminde yaşayabilecek kuşlar için bahçe, açık hava halk tiyatrosu, çocuk bahçesi, labirent, yüzme havuzu ve atlı gezintiler için 2200 m. olan bir gezi yolu bulunmakta olan Gençlik Parkı'nın içine 1951 yılında gösteri için gelen İtalyan oyun parkı Lunapark'ın benzeri, kurulmuştur. Şu anda yeni lunapark aletleri gelen lunaparkta özellikle 150 m. dönme dolap ve 45 m. asansör çok dikkat çekmektedir. 1956 yılında "Bugünkü Ankara" adında bir sergi açılmış, 1957 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından parkı dolaşan iki minyatür tren işletilmeye başlanmıştır.

2007, 2008 ve 2009 yıllarında yenilenen parka, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun iş birliği ile Türkiye'nin ilk bilim merkezi kurulmaktadır.

Özellikle yazın Ankara'nın bunaltıcı meşhur kuru sıcağında nefes alacak bir yer arıyorsanız, Ankara Gençlik Parkı içinde ağaçların gölgesinde soğuk bir şeyler içerek dinlenebilirsiniz.

Ankara Gençlik Parkı Video

Ankara Gençlik Parkı Adres - Nasıl Gidilir

Ulus, Altındağ / Ankara / Türkiye

Başkent Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Gençlik Parkı'na, Ankara Metrosu ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Ayrıca bu bölge de, Tarihi Ankara Kalesi ve Mehmet Akif Ersoy Müze Evi ile daha bir çok müze ve destinasyon vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.