Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Mehmet Akif Ersoy Müze Evi

Ankara Mehmet Akif Ersoy Müze Evi

Güncellenme : 06.04.2020 14:25:35

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Mehmet Âkif Ersoy'un Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'da ikamet ettiği ve İstiklâl Marşı başta olmak üzere çok sayıda şiirini yazdığı müzeye dönüştürülmüş Ankara evidir.

Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsünün sınırları içinde yer alır. Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Ankara Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi Sergi

Müzede Mehmet Akif Ersoy’a ait cep saati, gözlük, tesbihi, tüfek ve büyük şairin yüzünün kalıbı müzede teşhir edilen eserlerdendir.

Taceddin Dergâhı, ilk olarak Kanunî Sultan Süleyman tarafından Hacı Bayram-ı Veli’nin kurduğu Bayramiye tarikatkının bir kolu olan Celvetiler için yaptırılmıştır. Adını, bahçesinde kabri bulunan Taceddin Sultan'dan alır. 1826'da tamir edilmiş ve Sultan Abdülmecit tarafından ilaveler yapılarak türbe, dergâh evi, çeşme, hazire ve camiden oluşan bir külliye haline gelmiştir. Dergâhın bulunduğu sokak sonradan Mehmet Âkif Ersoy Sokağı adını almıştır.

Geçmiş yıllarda Taceddin Dergâhı olan iki katlı ahşap yapı, Taceddin Şeyhi tarafından savaş yıllarında Mehmet Akif Ersoy'a tahsis edilmişti. Yapı 1949'da şehir meclisi kararı ile müze eve dönüştürülmüş olmasına rağmen uzun yıllar boyu harap durumda kaldı. 1982 yılında yeniden onarılan yapı ve 1984 yılında Mehmet Akif Ersoy Müze Evi olarak ziyarete açıldı.

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi Video

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Hacettepe, Mehmet Akif Ersoy Sokak, 9 C, 06230 Altındağ / Ankara / Türkiye

TCDD Başkentray, Ankara Metrosu ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilen Ankara Mehmet Akif Ersoy Müze Evi 'nin çok yakınında, Ankara Kalesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi bir çok müze ve destinasyon vardır.

Ayrıca Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Ankara Gençlik Parkı'da çok yakın bir mesafededir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.