Ankara Şefik Bursalı Müzesi

Güncellenme : 04.12.2019 20:38:15

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

1903 yılında Bursa’da doğan Şefik Bursalı'nın yaşadığı ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ankara Şefik Bursalı Müzesi olarak düzenlenen tarihi evi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Şefik Bursalı Müzesi Biyografisi

Şefik Bursalı, eserlerinin tamamına yakın kısmını ve “atölye-ev”ini Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığına bağışlamıştır. Bağışlanan eserler sanatçının kendisi tarafından, sanat yaşamının tüm dönemlerini kapsayacak şekilde özenle seçilmiştir. Ankara Şefik Bursalı Müzesi düzenlenirken ev, eserlerin konulabilmesi için gerekli teknik yapılarla donatılmış ve yeniden döşenmiştir. Evin bahçesi eski doğal özellikleri ile korunmuş ve evin ön kısmına da sanatçının bir büstü yerleştirilmiştir. Bu atölye müze ev sayesinde şimdiki ve gelecek kuşaklar ünlü ressamın sanatını bir bütünlük içinde ve sanatçının yaşadığı atmosferin bir parçası halinde inceleyip tanıyabileceklerdir.

Ayrıca ressamın eserleri 1937 ve 1938 yılları arasında Atatürk’ün arzusuyla eserlerini Moskova, Leningrad, Kiev, Bükreş, Belgrat, Atina ve Paris şehirlerinde sergilemiştir.

Şefik Bursalı Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Ayrancı, Ahmet Mithat Efendi Sokak, No : 36 D : 3, 06690 Çankaya / Ankara / Türkiye

Ankara Şefik Bursalı Müzesi'ne, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.