AnasayfaTürkiye Tur RehberiAnkara Tur RehberiŞefik Bursalı Müzesi

Ankara Şefik Bursalı Müzesi

 

Tarih : 04.12.2019 20:38:15

1903 yılında Bursa’da doğan Şefik Bursalı'nın yaşadığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Şefik Bursalı Müzesi olarak düzenlenen tarihi evi, başkent Ankara'yı gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Şefik Bursalı Müzesi Biyografisi

Şefik Bursalı, eserlerinin tamamına yakın kısmını ve “atölye-ev”ini Kültür ve Turizm Bakanlığına bağışlamıştır. Bağışlanan eserler sanatçının kendisi tarafından, sanat yaşamının tüm dönemlerini kapsayacak şekilde seçilmiştir. Müze düzenlenirken ev, eserlerin konulabilmesi için gerekli teknik yapılarla donatılmış ve yeniden döşenmiştir. Evin bahçesi eski doğal özellikleri ile korunmuş ve evin ön kısmına da sanatçının bir büstü yerleştirilmiştir. Bu atölye müze ev sayesinde şimdiki ve gelecek kuşaklar ünlü ressamın sanatını bir bütünlük içinde ve sanatçının yaşadığı atmosferin bir parçası halinde inceleyip tanıyabileceklerdir.

Ayrıca ressamın eserleri 1937 ve 1938 yılları arasında Atatürk’ün arzusuyla eserlerini Moskova, Leningrad, Kiev, Bükreş, Belgrat, Atina ve Paris şehirlerinde sergilemiştir.

Şefik Bursalı Müzesi Adres

Ayrancı, Ahmet Mithat Efendi Sokak, No : 36 D : 3, 06690 Çankaya / Ankara / Türkiye

Ankara Şefik Bursalı Müzesi'ne, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

×