Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi

Ankara Makina ve Kimya Endüstrisi Sanayi ve Teknoloji Müzesi

Güncellenme : 11.01.2021 14:15:18

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan ve 22 Mayıs 2013 yılında, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'na bağlı olarak kurulmuş MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi, Ankara şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi Sergi

Sayıları 1000'i aşan, Türk silah ve savunma endüstrisinin gelişim aşamalarını gözler önüne seren belgeler ve materyaller ile birçoğu Kurtuluş Savaşı sırasında da kullanılmış olan Osmanlı yapımı silahlar, üretim tezgahları, Makina ve Kimya Endüstrisi'nin geliştirip ürettiği askeri araç-gereçler sergilenmekte olduğu MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi 3 boyutlu olarak gezilebilir. Ayrıca, ülke sanayisinin gelişimine katkıda bulunan ve yön veren kişilere ait eşyalar, onların portreleri ve mühendislikle alakalı objeler de gösterime sunulanlar arasındadır.

Sergilenen eserlerden manevi değeri en yüksek olan ve en dikkat çeken parça olan "Gazi Kovan"; Türk Kurtuluş Savaşı sırasında 1.5 yıl içerisinde tam 8 kez doldurulmuş ve 9 farklı cephede tekrar tekrar kullanılmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra yapılan 101 pare top atışında, en son atış Gazi Kovan ile yapılmıştır.

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi Binası

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi’nin bulunduğu yerde geçmişte, II. Abdülhamit döneminde inşa edilmiş eski bir bina bulunmaktaydı. Bina, bağımsızlık mücadelesinin verildiği yıllarda İstanbul’dan kaçırılarak Anadolu’ya getirilmiş askeri teçhizatların da saklandığı bir süvari kışlası olarak kullanılmış fakat 20 Kasım 1922 tarihinde çıkan bir yangın sonucunda tamamen kül olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, Ankara'nın her yerinden görülen bu felaket sonrasında burayı eşi Latife Hanım'la ziyaret etmiş ve bu durumun Türk halkını üzmemesi gerektiğini, yerine derhal daha iyi bir bina yapılması gerektiğini belirterek meşhur "Türk; öğün, çalış, güven!" sözünü burada söylemiştir. Müze ise yangından sonra yeniden inşa edilen binaya kurulmuş; toplamda 4.500 m². kapalı 10.000 m². açık kullanım alanına sahiptir.

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi Giriş Ücreti

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Emniyet, 06560 Yenimahalle / Ankara / Türkiye

Ankara Metrosu ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilen Ankara MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi'nin çok yakınında, Türk Hava Kurumu Müzesi ve Atatürk Eğitim Müzesi gibi bir çok destinasyon vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.