Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara Tur Rehberi >Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Anadolu Medeniyetleri ve Arkeoloji Müzesi

 

Tarih : 13.11.2019 14:47:30

Müze, Ankara Kalesi'nin dış duvarının güneydoğu kıyısında iki tarihi binadan oluşmaktadır. Bu yapılardan biri Veli Mahmud Paşa tarafından yaptırılan Mahmut Paşa Bedesteni diğeri ise Rum Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kurşunlu Han’dır.

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara'yı gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Tarihi

Mustafa Kemal Atatürk’ün merkezde bir Eti Müzesi kurulması fikri ile, ülkenin dört bir yanından Hitit eserleri toplanmaya başlanmıştır. Dönemin Kültür Müdürü Galip Bey, Ankara Kalesi'nin Akkale Burcu, Augustus Mabedi ile Roma Hamamı’nı müzeye dönüştürerek ilk adımı atmıştır.

Akkale’nin sınırlı alanı yetmeyince, Ankara Kalesi yakınlarındaki atıl durumdaki Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ın restorasyonuna başlanmıştır. 1938 yılında başlayan restorasyon 1968’te tamamlanmıştır. Binaların onarımı devam ederken, 1943 yılında onarımı biten bedestenin orta mekanı ziyarete açılmıştır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Eserler

Müzenin, üst salonda Paleolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı, ve alt salonda ise Çağlar Boyu Ankara ve Klasik Devirler bölümleri yer almaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ödül

Türkiye’de ilk kez, Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Müze Forumu tarafından verilmekte olan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü 19 Nisan 1997 tarihinde kazanan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İsviçre’nin Lozan şehrinde 68 müze arasından birinci olmuştur.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Etkinlikler

Ankara Kalesi’nin tepesine tırmanıp şehri kuş uçuşu izleyebilir, Kaleiçi’ndeki tarihi bir binada manzaraya karşı içeceğinizi yudumlayabilir, kahvaltınızı yapabilirsiniz. Akşam ise Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ndeki konserlere katılabilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Adres

Kale, Gözcü Sokak No : 2, 06240 Ulus / Altındağ / Ankara / Türkiye

Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Gençlik Parkı'na çok yakın bir mesafe de olan Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ve Ankara Metrosu ile ulaşım sağlanabilen Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin çok yakınıda Ankara Kalesi, Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi ve Ankara Roma Tiyatrosu gibi bir çok destinasyon vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.

Türkiye Tur Rehberi - Sezon

×