Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Güncellenme : 12.01.2021 14:31:52

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu Şeref Salonu'nun altındaki 3.000 m². sütunlu alanda bulunan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi 21 Haziran 1960 yılımda ziyarete açılmıştır.

Müzenin Misak-ı Millî Kulesi ve İnkılap Kulesi arasında bulunan bölüm, 1960 yılından itibaren "Atatürk Müzesi" olarak hizmet vermekteydi. Kasım 2001 yılında yapılan çalışma sonunda yeni bölümler ile birleştirildi ve Büyük Taarruz'un 80. yıl dönümü olan 26 Ağustos 2002 yışında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakanı Bülent Ecevit tarafından ziyarete açıldı. Müze, dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun talimatı ile yaptırılarak Genelkurmay Başkanlığı'nın sanat danışmanı Mehmet Özel'in koordinatörlüğünde hazırlanmıştır.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Bölümleri

4 bölümden oluşan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin 1. bölümünde Atatürk'ün özel eşyaları; 2. bölümde Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları panoraması; 3. bölümde Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz panoraması; 4. bölümde Atatürk devrimlerinin fotoğraf ve açıklamalarla tanıtıldığı, rölyeflerle zenginleştirilmiş tonozlu koridor bulunmaktadır.

1. bölümde ilgi çeken bazı parçalar Atatürk'ün bal mumundan heykeli ve köpeği Foks'un doldurularak saklanan bedenidir.

2. ve 3. bölümlerdeki panoramalar, Çanakkale Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşanan olayları dönemin resimlerinden yararlanarak canlandırır. Panoramaların önünde maketlerle bir savaş alanı düzenleniş ve üç boyutlu bir etki sağlanmıştır. Çanakkale Savaşı panoraması önünde bu savaşta kullanılmış olan mermiler, silahlar, toplar, yanmış tekerlekler ve kağnılar sergilenmektedir. Senaryosunu Turgut Özakman'ın yazdığı 40 metre uzunluğundaki panoromaları izlerken ziyaretçiye, Muammer Sun'ın bestelediği müzikler, top sesleri, gemi düdükleri, kılıç şakırtıları, at nalları ve "Allah Allah" nidaları gibi savaş efektleri dinletilir.

2. ve 3. bölümün ortasında Kurtuluş Savaşı'na katılan komutanların portreleri ve Kurtuluş Savaşı'nı gösteren büyük boy tablolar sergilenmektedir. Bu çalışmalar, Moskova'daki bir stüdyoda Rus sanatçılar tarafından gerçekleştirilmiştir.

4. bölüm, panorama bölümünü çevreleyen koridordaki 18 tonozda yer alan tematik sergi alanlarından oluşur. Tonoz müzesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun'a çıkışından ölümüne kadar yaşanan olaylar 3.00 kadar fotoğrafla anlatılır. Her tonozda bir devrim anlatılmaktadır. Tonoz müzelerinin bulunduğu galeri boyunca Kara Fatma'dan Şahin Bey'e kadar asker ve sivil 20 kahramanın büstü ve öz geçmişi sergilenir. Müzenin dördüncü bölümünün yer aldığı alan, Atatürk mozolesinin bulunduğu Şeref Salonu'nu ayakta tutan sütunlu salon ile Anıtkabir'in temel duvarları arasında kalan bölümdür. Tonozlu odacıklar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlarının defnedilmesi amacıyla hazırlanmış, ancak kullanılmayarak ve müzeye dahil edilmiştir.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin çıkışında Atatürk'ün doğduğu evin, ilk meclis binasının, Kara Harp Okulu'nun maketleri, Turan Erol'un Çanakkale Savaşları'ndan bir kesiti anlatan büyük tablosu ve çeşitli Atatürk fotoğrafları bulunur.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Bina

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde dünyada benzeri bulunmayan üç panorama sergilenmektedir: 6x40 m. büyüklüğündeki Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları panoraması, 7x30 m. büyüklüğündeki Sakarya Meydan Savaşı panoraması ve 7x30 m. büyüklüğündeki Büyük Taarruz panoraması. Bu panoramalar ve müzedeki dev tablolar Aydın Erkmen'in yönlendirdiği Rus ressamlar tarafından yapılmıştır.

Panoramaların oluşturulabilmesi için Turgut Özakman'ın yazdığı senaryodan hareketle Kurtuluş Savaşı muharebelerinin geçtiği alanlarda figüranlar kullanılarak 14.000 kare fotoğraf çekilmiş ve bu fotoğraflardan yararlanılarak eskizler hazırlanmıştır. Panoramaların eskizlerini Aydın Erkmen çizdi; renkli eskizler Rusya'da yapıldı. Rusya ve Hollanda'daki büyük resim stüdyolarında dev panoramalar bir bütün olarak hazırlandı ve bunları sarmak için bir makine imal edildi; böylece panoramalar silindir haline getirilerek uçakla Ankara'ya taşınmış, ardından tırlarla havaalanından Anıtkabir'e getirilmiştir. Silindirler özel makineyle açılarak tabana bağlanmış, eserlerin zedelenen kısımları sanatçılar tarafından 20 gün üzerinde çalışarak yenilenmiştir.

Atatürk Özel Kitaplığı

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi bünyesinde oluşturulan Atatürk Özel Kitaplığı, 26 Haziran 2005 yılında düzenlenen tören ile açıldı. Atatürk'e ait 3.123 kitabın sergilendiği kitaplık, ziyaretçilerin kitaplara bilgisayar ortamında ulaşmalarını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ziyaretçiler, dokunmatik ekranlı bilgi cihazlarından kitaplarla ilgili bilgiye ulaşabilmektedir. Kitaplık, ziyaretçilere, Atatürk’ün fikir hayatını oluşturan kitaplar hakkında bilgi alma ve özellikle okuyup altını çizdiği kitapları inceleyebilme fırsatı da vermektedir.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Maltepe, Anıt Caddesi, 06570 Çankaya / Ankara / Türkiye

Ankara Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne şehir içi ulaşım araçları ve Ankara Metrosu’nun Demirtepe istasyonu ile arasında olan mesafeyi göz önüne alarak toplu taşıma bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.