Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

Ankara TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

Güncellenme : 31.03.2020 17:43:27

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Tarihi Malıköy Beldesi, Sakarya Meydan Savaşı'nın yapıldığı dönemde ana komuta merkezinden sonraki en önemli üs olmuş ve Türk ordusunun lojistik merkezi, reviri, mühimmat deposu ve uçak pisti olarak çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır.

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Ankara TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Malıköy İstasyonu; Türk halkının ve verilen Kurtuluş Mücadelesi'nde rol oynayan mekânlar arasında yer almıştır. Müzenin oluşturulmasına yönelik karar 2007 yılında verilmiş; 1 Haziran 2008 tarihinde ise Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve Genelkurmay Başkanlığı'nın ortak katkıları ile açılmıştır.

TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

2017 yılının ilk beş ayında 7.000 civarında ziyaret edilen ve ziyareti ücretsiz olan TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi arşivinde TCDD tarafından onarılan ve Sakarya Meydan Savaşı sırasında kullanılan 1897 tarihli Alman yapımı bir adet lokomotif, 1909 yılında yine Almanlar tarafından üretilmiş bir adet vagon ve aslına uygun olarak üretilmiş 2 uçak sergilenmektedir.

Ziyaretçilerin o dönemlerdeki atmosferi hissedebilmeleri adına uçak ve tren sesleri eşliğinde gezilmektedir. Ayrıca müzenin bahçesinde ise verilen 5.713 şehit adına yapılmış olan bir anıt ile Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Kurtuluş Savaşı'nı anlatan heykeller ve görsel materyaller ile Kurtuluş Savaşı döneminin demiryolu malzemeleri müzede yer almaktadır.

TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi Giriş Ücreti

Ankara TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi ziyaret girişleri ücretsizdir.

TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Malıköy Tren İstasyonu, Ankara Eskişehir Karayolu 30. Km., Temelli, Polatlı, Ankara, Türkiye

Ankara - Eskişehir Yolu 30. Km. OSB sapağından 6 Km. içeri güzergahı kullanılarak ulaşım sağlanabilen TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.