Ankara Türk Hava Kuvvetleri Müzesi

 

Tarih : 27.11.2019 19:13:05

Türk Hava Kuvvetleri tarafından kurulmuş olan ve işletilen ve işletilen askeri havacılık müzesi olan Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Müze, 18 Eylül 1998 tarihinde Atatürk'ün manevi kızı ve ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen'in katılımı ile açıldı.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi Sergilenenler

Açık alanında çeşitli hava araçları sergilenmekte olduğu müzede, bu alan da MIG serisinin üç askeri uçağı, Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından bağışlanan MiG-19'un Çin yapımı versiyonu olan Shenyang J-6, Bulgaristan Hava Kuvvetleri tarafından bağışlanan MiG-17'nin Polonya varyantı olan PZL-Mielec Lim-6, Pakistan ve Macaristan Hava Kuvvetleri tarafından hediye edilen bir MIG-21MF mevcuttur. Başka bir sergi de 2001 yılında, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından hazırlanan, Altın Kanatlar belgesel filmi için özel olarak üretilen Fethi Bey adlı bir Blériot uçağının bir örneğidir.

Müzenin kapalı alanında, 17. yüzyıl Osmanlı figürleri Lagâri Hasan Çelebi ve Hezârfen Ahmed Çelebi tarafından yapılan ilk uçuş denemelerinde kullanılan araçların modelleri yer almaktadır. Diğer sergilenen örnekler ise Türk Hava Kuvvetleri tarafından 1911 yılından bu yana kullanılan çeşitli uçakların maketleri ve belgeler yer almaktadır. "Türk ve Dünya Havacılık Tarihi Salonu"'nda, ilk Türk üretimi; Uğur ve Pezetel uçaklarının ½ ölçekli maketleri, çeşitli hava silah sistemlerinin maketleri yer almaktadır. Kıyafetler Salonu adı ile anılan sergi alanında, daha önce Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini yürütmüş komutanların büstleri yer alır. "Büstler ve Flamalar Salonu"'nda, Osmanlı'dan günümüze kadar kadar kullanılmış üniformalar, flamalar ve nişanlar yer almaktadır. "Anılar Salonu"'nda ise yaşamını yitiren personellerinin isim listesi ve onlara ait eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca, Türkiye'nin Kıbrıs Harekâtı'nda yaşamını yitiren ilk pilotu Cengiz Topel'e ait eşyalar, Türk Hava Kuvvetleri'nin ilk pilotu olan Fesa Evrensev'e ait "1 Nolu Bröve’" ve 1940 yılında yaşamını yitiren Sait Binatli'ya ait kaput Anılar Salonu'nda sergilenmektedir. Müzenin bir köşesi ise, havacılık kariyeriyle ilgili özel eşyalarını içeren Sabiha Gökçen'e adanmıştır. Burada sergilenen eşyalar ise Sabiha Gökçen'in kendisi tarafından müzeye bağışlanmıştır. Türk kadın havacıları içinse "Bayan Havacılar" adında bir başka köşe daha ayrılmıştır.

1999 yılında TUAF Lojistik Komutanlığı tarafından Mavi Dünya adlı bir binada, ziyaretçilerin içerisine oturabileceği Lockheed T-33 ve Northrop F-5 uçağının kokpitleri yerleştirilmiştir.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi Adres

12. km. İstanbul Yolu, Etimesgut / Ankara / Türkiye

İstanbul yolunun üzerinde 12. km. Şaşmaz mevkiinde bulunan Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi'nin, Ankara şehir merkezine uzaklığı 16 km. mesafedir.

Türkiye Tur Rehberi - Sezon

×