Estergon Kalesi Ankara

 

Tarih : 11.11.2019 20:44:06

29 Mayıs 2005 yılında halka açılan Estergon Kalesi Ankara'nın Keçiören ilçesinde yer alır.

İçerisinde bir çok tarihi eseri bulunduran Ankara Etnografya Müzesi'nin de bulunduğu Estergon Kalesi Türk tarihinin ve kültürünün günümüzde yaşatılmasına imkân tanımaktadır.

Estergon Kalesi, Ankara'yı gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Estergon Kalesi Ankara Mimari

Alanya Kalesi'ndeki Kızıl Kule'nin sekizgen olan gövdesi model alınarak yapılmış olan Alanya Kalesi, sekizgen sütunlar Selçuklu sultanlarının saç örgülerinden esinlenilerek süslenmiştir.

Estergon Türk Kültür Merkezi`nin girişi Selçuklular Döneminde yapımına başlanan ve 1251 yılında tamamlanmış olan Karatay Medresesi'nin giriş kapısı örnek alınarak inşa edilmiştir. “Taç Kapı” tamamen mermerdir ve el işçiliğinin en güzel örneklerini yansıtmaktadır. Ayrıca giriş bölümünde Sivas-Divriği Camii ve Şifahanesinin bünyesinde yer alan motiflerinden de yer yer yararlanılmıştır.

Ören Köşkünün üzerinde 1000 m². açık seyir terası sizlere doyumsuz bir Ankara manzarası sunacaktır. Seyir terasının ortasında yer alan ve gökyüzüne doğru yükselen iki katlı “kümbet” sizleri karşılayacak ve geleneksel Selçuklu mimarisi ile tanıştıracaktır.

Geleneksel ve millî kümbet mimarisi, Estergon Türk Kültür Merkezinin Ören Köşk katının yapımında da esin kaynağı olmuştur.

Estergon Kalesi Ankara Video

Keçiören ilçesinde bulunan tarihi Estergon Kalesi, Ankara'yı ziyaret edenlerin görmesi gerektiği önemli turizm destinasyonlarından biridir.

Estergon Kalesi Ankara Adres

Güçlükaya Mahallesi, Fatih Caddesi, 06280 Keçiören / Ankara / Türkiye

×