Tarihi Ankara PTT Pul Müzesi

 

Tarih : 23.11.2019 18:59:59

Açılışı 2013 yılının Ekim ayında yapılmış olan ve koleksiyonunda; 4400 parça orijinal pul ve dünyanın çeşitli ülkelerinden derlenmiş 1500 parça, toplamda yaklaşık 6000 kadar pul bulunmakta olan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Ankara PTT Pul Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

PTT Pul Müzesi Binası

Projesi Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister tarafından neo-klasik tarzda çizilmiş ve yapımı 1934 yılında tamamlanmış olan müze binası, 5 katlı ve 6500 m². olup PTT tarafından alınıp restore edildikten sonra 2013 yılında müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

PTT Pul Müzesi Sergilenenler

Bodrum katta; çocuk kulübü ve çocuk temalı pullar sergilenir.

Zemin katta; dünden bugüne posta teşkilatında giyilmiş kıyafetlerin sergilendiği bölüm, PTT tarihinin anlatıldığı odalar bulunmaktadır.

Birinci katta; kronolojik sıraya göre dizilmiş olan, Osmanlı, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dönemlerine ait pul koleksiyonları bulunur.

İkinci katta; temalarına göre 7 bölüme ayrılmış pul koleksiyonları bulunmaktadır.

Üçüncü katta; Dünya Posta Birliği'ne üye 189 ülkeye ait pullar sergilenmektedir.

PTT Pul Müzesi Adres

Anafartalar, Atatürk Bulvarı, No : 13, 06050 Ulus, Altındağ / Ankara / Türkiye

Ankara Metrosu ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilen Ankara PTT Pul Müzesi'nin çok yakınında, Ankara Kalesi, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi bir çok destinasyon vardır.

Ayrıca Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Gençlik Parkı'da çok yakın bir mesafededir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.

Türkiye Tur Rehberi - Sezon

×