Ankara Gordion Müzesi

 

Tarih : 13.11.2019 01:55:36

Gordion Müzesi Ankara'nın Polatlı ilçesinde bulunan önemli müzelerden biridir.

Yassıhöyük köyü sınırlarında olan Gordion Müzesi içinde Kral Midas'ın tümülüsü vardır. Fakat Kral Midas'ın kemikleri Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne taşınmıştır.

Ankara Gordion Müzesi, Başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Gordion Müzesi Eserler

Eski Tunç Çağı’ndan başlayarak, Orta ve Geç Tunç Çağı, Erken Frig Çağı’na ait çanak ve çömlekler, Erken Demir Çağı’na ait kabartmalı ortostatlar, yine Erken Frig Çağı’na ait demir aletler yer alır. Dokumacılıkta kullanılan ağırşaklar, cam, mühür ve mühür baskıları, MÖ. 4'üncü ve MÖ. 2'nci yüzyıllar arasına tarihlenen İskender sikkeleri giriş salonunda yer almaktadır. Yener Yılmaz salonunda ise MÖ. 8'inci ve MÖ. 4'üncü yüzyıllar arasında tarihlenen Geç Frig ve ithal seramikler ile Lidya Dönemi, Helenistik Dönem ve Roma Dönemi'ne ait eserler sergilenmektedir.

Bunların dışında, Frig yazıtlı ve baskılı çanak çömlekler, Frig mimarisine ait terrakotta parçaları, çeşitli malzemelerden yapılmış eserler ile Kibele kabartmaları ve figürler önemli yer tutar. Polatlı Höyük’ten getirilen ve Anadolu’nun en eski halkı olarak bilinen Hatti’lere ait ölü gömme şekillerini gösteren mezarlar da müzenin diğer sergileri arasında yer alır. Galat Mezarı ile Frig ve Roma mozaikleri ise müzenin bahçesinde sergilenmektedir.

Gordion Müzesi Video

Gordion Müzesi Adres

Yassıhüyük Köyü, Polatlı / Ankara / Türkiye

×