Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Ankara Resim Heykel Müzesi

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Güncellenme : 03.12.2019 16:40:18

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Ulus semti, Namazgâh tepesinde bulunan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Ankara Resim Heykel Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

1927’de “Türk Ocakları Merkez Binası” olarak inşa edilmiş olan bina, 6 Nisan 1980 tarihinde müze olarak ziyaretlere açılmıştır.

Ankara Resim Heykel Müzesi Sergilenenler

Ankara Resim Heykel Müzesi arşivinde Daimi sergilerin teşhir edildiği 6 salon mevcuttur. Bu salonlarda 750 kadar yapıt sergilenmektedir.

Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türk plastik sanatının tarihinin oluşum ve gelişim dönemlerini yansıtan sanat eserlerini içeren zengin bir koleksiyona sahiptir. Müzede Osman Hamdi Bey’den Abdülmecid Efendi’ye, Şeker Ahmet Paşa’dan Fikret Mualla’ya, Şevket Dağ’dan Şefik Bursalı, İbrahim Çallı, Abidin Dino’ya çok sayıda sanatçının orijinal eserleri sergilenmektedir.

Ankara Resim Heykel Müzesi Sanat Salonu

Ankara Resim Heykel Müzesi'nin binasında operet temsillerine uygun bir sahne mevcuttur. Ankara’nın ilk Kültür ve Sanat Salonu olarak hizmet vermiş olan bu sahne, günümüzde gerek Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin operet temsilleri için gerekse başka sanat kurumları ve özel sanat topluluklarının konserleri ile kültürel amaçlı kongre, panel ve konferanslar için kullanılmaktadır.

Ankara Resim Heykel Müzesi Giriş Ücreti

Resim Heykel Müzesi giriş ücreti, açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=ARE01&DistId=MRK

Ankara Resim Heykel Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Hacettepe, Türkocağı Sokak, 06230 Altındağ / Ankara / Türkiye

Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Gençlik Parkı'na yakın bir mesafe de olan, Ankara Metrosu ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilen Ankara Resim Heykel Müzesi'nin çok yakınında, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Roma Hamamı Açıkhava Müzesi ile daha bir çok müze ve destinasyon vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.