AnasayfaTürkiye Tur RehberiAnkara Tur RehberiAnkara Resim Heykel Müzesi

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

 

Tarih : 03.12.2019 16:40:18

Ulus semti, Namazgâh tepesinde bulunan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

1927’de “Türk Ocakları Merkez Binası” olarak inşa edilmiş olan bina, 6 Nisan 1980 tarihinde müze olarak ziyaretlere açılmıştır.

Ankara Resim Heykel Müzesi Sergilenenler

Müzede Daimi sergilerin teşhir edildiği 6 salon mevcuttur. Bu salonlarda 750 kadar yapıt sergilenmektedir.

Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türk plastik sanatının tarihinin oluşum ve gelişim dönemlerini yansıtan sanat eserlerini içeren zengin bir koleksiyona sahiptir. Müzede Osman Hamdi Bey’den Abdülmecid Efendi’ye, Şeker Ahmet Paşa’dan Fikret Mualla’ya, Şevket Dağ’dan Şefik Bursalı, İbrahim Çallı, Abidin Dino’ya çok sayıda sanatçının orijinal eserleri sergilenmektedir.

Ankara Resim Heykel Müzesi Sanat Salonu

Müze binasında operet temsillerine uygun bir sahne mevcuttur. Ankara’nın ilk Kültür ve Sanat Salonu olarak hizmet vermiş olan bu sahne, günümüzde gerek Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin operet temsilleri için gerekse başka sanat kurumları ve özel sanat topluluklarının konserleri ile kültürel amaçlı kongre, panel ve konferanslar için kullanılmaktadır.

Ankara Resim Heykel Müzesi Adres

Hacettepe, Türkocağı Sokak, 06230 Altındağ / Ankara / Türkiye

Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Gençlik Parkı'na yakın bir mesafe de olan Müzeye, Ankara Metrosu ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

×