Ankara Kalecik Kalesi

Güncellenme : 27.09.2023 13:29:44

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Kalecik Kalesi, başkent Ankara'yı gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Kalecik Kalesi Bilgiler

Çankırı yolu üzenide bulunan Kelcik Kalesi'nin ilk kez, M.Ö. 275’lerde, Galatlılar tarafından yapılmaya başlandığı, sonrasında Romalılar tarafından onarıldığı tahmin edilir. Kalecik İlçesinin ortasındaki, 150-160 m. yüksekliğindeki bir sarp kayalık üzerine kurulmuştur.

Girişi kemerlidir ve iki tarafından, silindirik birer kule var. Giriş kısmındaki kapı kanatları sökülmüştür. Kalenin içinde mahzen ve sarnıç vardır.

Kalecik Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Çanşa Kale, Çankırı Caddesi, 78. Km, 06870 Kalecik / Ankara / Türkiye

Şehir için ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Ankara Kalecik Kalesi hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.