Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi

Güncellenme : 27.11.2019 16:42:27

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Altındağ ilçesi, Ulusu semtinde bulunan, 19 Mayıs 2002 tarihinde hizmete açılmış olan ve yerleşkesi 287 m². kapalı alan ve 5.294 m². açık alandan oluşmakta olan Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Müze yılda ortalama 15.000 kişi tarafından ziyaret etmektedir.

Türk Hava Kurumu Müzesi Sergilenenler

Hazerfan Ahmet Çelebi'nin kendi yaptığı ve kanatlar ile Galata Kulesi üzerinden Üsküdar Doğancılar'a uçuşunu ve yine Sultan IV. Murat döneminde yaşayan Lagari Hasan Çelebi'nin yedi kollu roketi ateşleyerek Sarayburnu açıklarında göğe yükselişini canlandıran maketlerin yer aldığı vitrinler Türk Hava Kurumu Müzesi arşivinde bulunan önemli eserlerdir.

Müze de ayrıca dünyada ve ülkemizde günümüze kadar havacılık tarihinin gelişimini sergileyen, çok sayıda doküman ev fotoğraf ile zenginleştirilmiş vitrinler, geçmişte Türk Hava Kurumu'nda kullanılan üniformalar, madalya ve bröveler, Türkkuşu Genel Müdürlüğü ve İnönü Eğitim Merkez Müdürlüğü'nün maketleri de Türk Hava Kurumu Müzesi arşivinde sergilenmektedir.

Türk Sivil Havacılık Tarihi hakkında 747 adet belge ve fotoğraf sunumun da müze de mutlaka görülmesi gerekir.

Türk Hava Kurumu Müzesi Paraşüt Kulesi

1937 yılında Türk ve Rus mühendisler tarafından inşaat edilen Paraşüt Kulesi 4.110 m. yüksekli ile, Uluslararası Havacılık Federasyonu standartlarına uygundur.

1 Mayıs ile 31 Ekim tarihleri arasında paraşüt atlayışlarına müsait olan kule, uygun hava şartlarında, 16 yaşından büyük 45 ile 90 kilo arası olan sağlıklı insanların eğitmenlerin eşliğinde paraşüt ile atlamasına müsaade edilir.

Türk Hava Kurumu Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Doğanbey Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No : 33, 06250 Ulus, Altındağ / Ankara / Türkiye

Ankara Metrosu ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilen Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi'nin çok yakınında, PTT Pul Müzesi ve daha bir çok müze ve destinasyon vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.