Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi ve Sergisi

Güncellenme : 15.12.2019 17:24:42

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

23 Nisan 1990 tarihinde Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olarak Prof. Dr. Bekir Onur tarafından ziyarete açılan Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Türkiye’de hızlı değişim süreci içinde kaybolma tehdidi altındaki oyuncakları korumayı amaçlayan müze de, oyuncak aracılığıyla, sanayi tarihi, kültür tarihi, eğitim tarihi ve çocukluk tarihi konularında yapılan araştırmalara destek vermektedir.

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi Sergi

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Türkiye’de çocuk kültürünün araştırılmasına hizmet eden bilimsel bir kuruluştur. 2.000 dolayında oyuncak bulunan müzede koleksiyon beş ana bölümde toplanmaktadır

Geleneksel Oyuncaklar
Sapan, çember, topaç, bez bebek, beşik, yürüteç, Eyüp oyuncakları, vb.

Fabrikasyon Oyuncaklar
Tahta oyuncaklar, teneke oyuncaklar, kâğıt oyuncaklar, plastik oyuncaklar, bebekler ve yumuşak oyuncaklar.

Yabancı Oyuncaklar
Kişisel ya da ticari amaçlarla başka ülkelerden getirilmiş çeşitli oyuncaklardan oluşur. Müzedeki en eski oyuncaklar (1890) bu grupta yer almaktadır.

Antik Oyuncaklar
Ülkemizin birçok arkeoloji müzesinde sergilenen antik oyuncakların kopyaları müzede bulunmaktadır.

Yeni Oyuncaklar
Karakter oyuncakları ve popüler kültürün ürettiği oyuncaklardır.

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi giriş ücreti, açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://cokaum.ankara.edu.tr/oyuncak-muzesi/

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Emniyet, İncitaşı Sokak, Ankara Üniversitesi Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi, Yenimahalle / Ankara / Türkiye

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi'ne, Ankara Metrosu, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ve TCDD Başkentray Banliyö Treni ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.