Ankara II. TBMM Binası Cumhuriyet Müzesi

 

Tarih : 13.11.2019 15:29:37

Ankara II. TBMM Binası Cumhuriyet Müzesi, 1923 yılında mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası Mahfeli olarak tasarlanıp, inşa edilerek ve daha sonrasında işlevi değiştirilerek meclis olarak kullanılmıştır.

Ankara II. TBMM Binası Cumhuriyet Müzesi, Ankara'yı gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Ankara Cumhuriyet Müzesi İçerik [gizle]

Ankara Cumhuriyet Müzesi Eserler

Müzede ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, kendi sözleri, fotoğrafları, bazı özel eşyaları ile o dönemde mecliste alınan kararlar ve kanunlar sergilenmektedir. Müzenin Bölümleri Girişin Sağ Tarafındaki Birinci Oda II. TBMM döneminde "Muhasebe Odası" olarak kullanılan oda bugünkü teşhirde "Atatürk İlkeleri Odası"dır. Burada yer alan ışıklı panolarda Atatürk'ün kendi sözleri ve fotoğrafları ile Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve İnkılâpçılık ilkeleri anlatılmaktadır. Girişin Sağ Tarafındaki İkinci Oda II. TBMM döneminde "Mescit" olarak kullanılan oda, bugünkü teşhirde "Atatürk İnkılâpları Odası"dır. Buradaki ışıklı panolarda ve vitrinlerde, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu, hukuk alanında düzenlemeler, giyim ve görünüm değişikliği, uluslararası takvim, saat, tartı ve ölçüler, yeni Türk Harfleri, Soyadı Kanunu, Büyük Nutuk, 10. Yıl Nutku, Türk Hava Kurumu, demiryolları, ekonomi ve sanayi ile ilgili Atatürk Devrimleri ve olayları, kanun teklifleri, kanunlar, gazete küpürleri, Atatürk'ün sözleri, fotoğraflar ve konu ile ilgili objeler sergilenmektedir.

Ankara Cumhuriyet Müzesi Adres

Doğanbey, Cumhuriyet Caddesi, No : 7, 06050 Altındağ / Ankara / Türkiye

Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Gençlik Parkı'na çok yakın bir mesafe de olan Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ve Ankara Metrosu ile ulaşım sağlanabilen Ankara Cumhuriyet Müzesi'nin çok yakınında Ankara Kalesi, Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Ankara Roma Tiyatrosu gibi bir çok destinasyon vardır.

Türkiye Tur Rehberi - Sezon

×