Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

Tarihi Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

Güncellenme : 12.01.2021 15:19:00

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan ve Ankara Etnografya Müzesi müdürlüğü tarafından denetlenen Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, Ankara şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir. 7 Mayıs 2007 yılında ziyarete açılmıştır.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi Sergi

Vakıflar Genel Müdürlüğü depolarında muhafaza edilmiş olan ve Türkiye'nin tüm bölgelerinden toplanmış olan halı ve kilim örnekleri, para keseleri, şamdanlar, Kur'an-ı Kerim'ler, padişah vakfiyeleri, saatler, hat levhaları, çiniler, maden işlemeleri ve el yazması eserleri Ankara Vakıf Eserleri Müzesi koleksiyonunda bulunmaktadır.

Ahi Evran Camii'nin XII. yy.dan kalma ahşap pencere kanatları ve vaaz kürsüleri; Divriği Ulu Camii'nin kapı kanatlarıyla ahşap panelleri de müzede yer alan nadide eserlerdendir. Önceki yıllarda yurt dışına kaçırılmış parçalardan bazıları geri getirilmiş ve burada sergiye açılmıştır.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi Binası

Geleneksel süslemelerin ve mimari elemanların kullanılmadığı, oldukça sade cephelere sahip olan Ankara Vakıf Eserleri Müzesi binası, I. Ulusal Mimarlık Dönemi anlayışına bağlı kalınarak 1927 yılında inşa edilmiştir. 1928 ile 1941 yıllarında Hukuk Mektebi olarak kullanılmış, sonraki dönemlerde bir süre Ankara Kız Sanat Mektebi ve Yükseköğrenim Vakfı'na bağlı kız öğrenci yurdu olarak hizmet etmiştir. Nihayetinde Ankara Müftülüğü tarafından kiralanmış ve 2004 yılına kadar bu kurumun binası olmuştur. 2004 yılının Nisan ayında boşaltılan bina Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından müze amaçlı kullanılmak üzere alınmış ve restorasyonu yapılan tarihi bina müze olarak ziyaretlere açılmıştır.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi Giriş Ücreti

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Anafartalar, Atatürk Bulvarı, No : 23, 06050 Altındağ / Ankara / Türkiye

Ankara'nın en eski ve merkezinde bulunan Gençlik Parkı'na yakın bir mesafe de olan, Ankara Metrosu ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilen Ankara Vakıf Eserleri Müzesi'nin çok yakınında, Ankara Kalesi ve Mehmet Akif Ersoy Müze Evi gibi bir çok müze ve destinasyon vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.