Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Ankara >Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi

Ankara Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi

Güncellenme : 15.12.2019 23:13:04

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Ankara Rehberi Liste

Bilkent Semtinde, 25 Aralık 2008 de açılmış ve Türkiye’de ilk mimarlık ve mobilya müzesi olan Ankara Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi, başkenti gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Müzenin bulunduğu tarihi bina, Bilkent'in ünlü Merik Konağı'dır (halk arasında bilinen adı Altın Köşk). Denetimi denetimi, Etnografya Müzesi Müdürlüğü tarafından yapılır.

Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi Bina

Binanın mimarisi, Anadolu mimarisinin iç ve dış mekanlarında kullanılan simgeleşmiş 1.000 adet form ve motiften; 30 adet yapıdan (saray, köşk, konak, cami ve ev) örnekler alınarak, zengin bir kültürel birikimin karışımı olarak tasarlanmıştır. 1996 yılında yapılan binanın ilk sahibi, Amerika'da yaşayan ve orada 'müthiş Türk' olarak tanınan Ali Rıza Bozkurt'tur. Fakat bina önce müzeye çevrilmiş, sonra da satışa çıkarılmıştır.

Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi'nin bulunduğu köşk, Topkapı Sarayı ve Yıldız Sarayı örnek alınarak tasarlanmıştır.

Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Beytepe, Bilkent Bahçe Konutları, 06800 , Bilkent, Çankaya / Ankara / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.