Ilgaz Dağı Millî Parkı ve Ilgaz Kayak Merkezi

Güncellenme : 26.11.2019 16:56:19

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kastamonu Rehberi Liste

Jeomorfolojik ve jeolojik özellikleri, zengin bitki ve orman dokusu, ilginç manzaraları, yüksek rekreasyon imkanları, kış sporları ve turizmi imkanları ile temiz havası ile dikkat çeken ve Uludağ Kayak Merkezi ile Saklıkent Kayak Merkezi gibi önemli kış tesislerinden biri olan Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi, Karadeniz seyahati yapanların mutlaka görmesi gereken harika kış turizmi ve kayak merkezidir.

Arazi yapısını volkanik kayaçlar, serpantinler, ve şistler oluşturur. Alan Türkiye'nin aktif, en uzun deprem fay hattı olan Kuzey Anadolu Fayı alanın güneyinden geçer. Yörede ilginç yer şekilleri oluşur. Değişik yapıda sırtlar, vadiler ve zirveler görülür.

Ilgaz Kayak Merkezi Özellikleri

Ankara'ya en yakın kış sporları merkezi olma özelliğine sahip olup 2 adet kayak pistine sahiptir. Karavan ve çadırlarla kamp imkanı vardır. Park sınırlarında Karasu deresi yakınlarında alabalık tesisleri ve av göletleri hizmete açılmıştır.

Kastamonu llgaz Kayak Merkezi'nde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile bir adet teleski tesisi bulunmaktadır. 700 m. uzunluğundaki telesiyej tesisi 700 kişi / saat, 950 m uzunluğundaki teleski ise 1000 kişi / saat kapasitesindedir.

Ilgaz Dağı Millî Parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı'nın içinde ayrıca dağ yürüyüşleri, botanik gezileri, doğa yürüyüşü, dağ tırmanışı, dağ tırmanışı, bisiklet turları, koşu, foto safari, kuş, böcek ve hayvan gözlemleme, piknik aktiviteleri yapılabilir.

Geyik, karaca, yaban domuzu, ayı, ağaçkakan, baykuş, kocabaş, tilki gibi hayvanların rastlandığı Kastamonu Ilgaz Dağı Millî Parkı, Ardıç Göknar, Sarıçam ve Karaçam ağaçların olduğu harika bir kış tatil destinasyonudur.

Ilgaz Kayak Merkezi Adres - Nasıl Gidilir

Bostan Köyü, Kastamonu Merkez / Türkiye

Kastamonu havaalanına yaklaşık 40 km. uzaklıkta olan Ilgaz Kayak Merkezi'ne, araba, otobüs ve turlar ile gidebilirsiniz.