Tarihi Kastamonu Kalesi

 

Tarih : 13.11.2019 16:44:52

Kastamonu şehrinin ana simgelerinden biri olan ve kentin en yüksek noktasından şehrin bir tacı gibi görülen Kastamonu Kalesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Kastamonu Kalesi İçerik [gizle]

Kastamonu Kalesi Tarihi

Şehrin batısında bir ana kaya kütlesi üzerinde bulunan kale, M.S. 12. yy.da Komnenoslar tarafından yaptırılmıştır olan Kastamonu Kalesi'nin orijinal yapısından günümüzde sadece iç kale kısmı var olmaktadır.

Yüzyıllarca yaşadığı doğal afetler sonucu bir çok kez onarımdan geçen kalenin, dış surları 18. yy. sonlarında yok olmuştur. Kalenin çeşitli dönemler içerisinde geçirmiş olduğu değişiklikler, bir Orta çağ Bizans yapısından çok Türk mimarisini yansıtmasına neden olmuştur. Kalenin şehirden yaklaşık 120 metre yüksekte oluşu; ulaşım yönünden oldukça kolay olması Kastamonu’yu panaromik açıdan izlenebilecek en iyi yer konumunda bulunmasını sağlar. Kale içerisinde sarnıçlar, zindan, kaçış tünelleri ile “Bayraklı Sultan” olarak anılan türbe bulunmaktadır.

Kastamonu Kalesi Adres

Atabeygazi, Kale Yolu Sokak, 37100 Kastamonu, Merkez / Türkiye

Kastamonu şehir merkezinde bulunan Sinanbey Parkı'ndan Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi'ne giden yoldan gidilebilen Kastamonu Kalesi'ne seyrek çalışan dolmuşlar da geçmektedir.

×