İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı

Güncellenme : 08.11.2022 16:18:43

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kastamonu Rehberi Liste

Türkiye’nin muhteşem güzelliklerinden biri olan ve 2008 yılında Milli Park olarak tescil edilen İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı, Çankırı şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı

İnebolu sahilinden başlayıp Kastamonu ve Çankırı şehirleri üzerinden Ankara'ya uzanan, Türk Kurtuluş Savaşı boyunca İnebolu'ya deniz yolu ile gelen cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında kullanılmış olan 344 km.'lik yoldur. 2018 yılında 2.357 dekar alan İstiklal Yolu Milli Parkı olarak ilan edilmiştir.

Kurtuluş Savaşı boyunca İnebolu açıklarına gemiler ile gelen cephane ve silahlar kayıklarla İnebolu'ya taşınmış, Kastamonu kadınları tarafından zor şartlarda cepheye taşınmıştır.

İstiklâl Yolu'nun İnebolu - Kastamonu arası, Kastamonu il sınırları içerisindeki 95 km'lik bölümü Kastamonu Valiliği tarafından işaretlenerek yürüyüş yolu olarak düzenlenmiştir. 2006 yılından beri Kastamonu valiliği tarafından Kastamonu'dan İnebolu'ya uzanan "İstiklâl Yolu ve Atatürk Yürüyüşü" düzenlenir.

Çankırı Müzesi içinde İstiklal Yolu'na dair bilgilendirme panosu bulunur.

İstiklal Yolu Milli Parkı Belgesel

İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Saraçlar, 37100 Kastamonu / Türkiye

Alternatif ulaşım çeşitleri dışında Kastamonu İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı'na bisiklet ile ulaşım sağlayıp bu doğal alanı bisiklet ile keyifli şekilde gezebilirsiniz.