Kastamonu Doğanlar Kalesi (Duğdular Kalesi)

Güncellenme : 28.09.2022 16:02:54

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kastamonu Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan ve Kastamonu’ya gelen turistlerin en çok merak ve tercih ettiği eserler içinde ilk sıralarda yerini alan Doğanlar Kalesi, Kastamonu şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Doğanlar Kalesi Yapısı

Birbiri ile birleşik üç ayrı kaleden meydana gelen Kastamnou Doğanlar Kalesi M.Ö. 1100 ile 700’lü yıllar arası yapılmıştır ve 120 basamaklı bölümü, gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

Gözetleme kulesinin batısında bulunan iki kale, günümüzde hala sağlamdır. Eski ismi Doğdular Kalesi olan tarihi kale Karadonu Köyü yakınlarında yer alır ve Kastamonu şehir merkezine yaklaşık 61 km. uzaklıkta yer alır.

Doğanlar Kalesi Video

Doğanlar Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Karadonu Köyü Mevkii / Küre / Kastamonu / Türkiye

Doğanlar Kalesi hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.