Kastamonu Valla Kanyonu

Güncellenme : 18.11.2019 00:37:41

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kastamonu Rehberi Liste

Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan ve 800 m. derinliği ile dünyanın en derin 2. kanyonu olan Valla Kanyonu, Kastamonu'yu gezenlerin mutlaka görmesi gereken harika bir doğa ve tabiat alanıdır.

Pınarbaşı belediyesi ve Jandarma kanyonu ziyaret etmek isteyenlere yardımcı olmaktadır. Geçmişteki kazaların yaşanmaması adına kanyona girmek isteyenlerin güvenlik güçleri ile irtibatlı olması tavsiye edilmektedir.

Devrekani Çayı'nın Küre Dağları'nı parçalayarak oluşturduğu kanyonun toplam uzunluğu 12 km.'dir.

Valla Kanyonu Tabiatı

Devrekani Çayı ve Kanlıçay'ın birleştiği noktadan başlayan ve Cide ilçesi yönünde 12 km. ilerleyen kanyon, Küre dağlarını oluşturan kireçtaşı tabakaların, akarsuların kimyasal yolla aşındırması ile oluşmuştur. Ayrıca Devrakani Çayı, Valla Kanyonu'ndan başka Çatak Kanyonu ve Horma Kanyonunu da oluşturmuştur.

Kanyon uzunluğu, parkurunun zorluğu ve duvarlarının yüksekliği ile geçişi tehlikeli hale getirmektedir. Uzman olmayanların ve ekipmansız kişilerin geçmesi mümkün değildir. Kaybolma olayları ve ölümler olabilmektedir.

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden 4 öğrenci Valla Kanyonu'nda kaybolmuştur. Öğrencilerin 14 gün sonra Cide ilçesinden çıkmaları ile kanyon ülke gündeminde yer bulmuştur.

Valla Kanyonu Konum - Nasıl Gidilir

Muratbaşı Köyü, Pınarbaşı / Kastamonu / Türkiye

Pınarbaşı ilçesine 26 km. uzaklıktadır. Muratbaşı köyünün Valla mahallesine kadar stabilize yol uzanır. Bu noktadan sonra 1.5 km. orman içi patikadan gidilir.