AnasayfaTürkiye Tur RehberiKastamonu Tur RehberiKastamonu Arkeoloji Müzesi

Tarihi Kastamonu Arkeoloji Müzesi

 

Tarih : 13.11.2019 18:27:38

Müzede sergilenen eserler Hitit, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait çeşitli eserlerin dışında Candaroğulları Beyliği ve Osmanlı dönemi ve bir bölümünde Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1925 yılında yaptığı Kastamonu gezisinde kullandığı çeşitli eşya ve araçlardır.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Tarihi

1941 ile 1943 yıllarında Pompeiopolis Antik Kenti (Paflagonya) bölgesinde ele geçen eserlerin bir araya toplanması ile müze deposu olarak kurulmuş olan Kastamonu Arkeoloji Müzesi, 1952 yılında yapılan tadilat ve düzenlemelerden sonra halkın ziyarete açılmış ve müdürlük haline getirilmiştir.

1980 yılında yeni bir onarım geçiren tarihi müze tadilatlar bitince 23 Ağustos 1981 tarihinde yeniden ziyarete açılmıştır.

Kastamonu Arkeoloji Müze Binası

Kastamonu Arkeoloji Müzesi, 1914-1917’de İttihat ve Terakki Cemiyeti binası olarak yapılan ve planı Mimar Kemalettin Bey’in tarafından çizilen binada kurulmuştur. Bu yapı daha sonra Kurtuluş Savaşı’nda Kastamonu Gençlik Teşkilatı, Türk Ocağı, CHP Parti binası ve İstiklal Mahkemesi binası olarak da kullanılmıştır. Ayrıca Gazi Mustafa Kemal, Kastamonu’ya 1925 yılında yaptığı ziyaret sırasında “Şapka ve Kıyafet İnkılabı” ile ilgili tarihi söylevini de burada vermiştir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Adres

İsfendiyar, No : 68, Cumhuriyet Caddesi, 37200 Kastamonu, Merkez / Türkiye

Cumhuriyet Meydanına 250 m. uzaklıkta bulunan Kastamonu Arkeoloji Müzesi'ne yaya veya dolmuşlar ile ulaşım sağlanabilir.

×