Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Kastamonu >Taşköprü Kent Tarihi Müzesi

Kastamonu Taşköprü Kent Tarihi Müzesi

Güncellenme : 02.10.2022 13:51:52

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kastamonu Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Taşköprü Kent Tarihi Müzesi, Kastamonu şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Taşköprü Kent Tarihi Müzesi Bilgiler

Sultan II. Mahmud 1826’da Yeniçeri Ocağı’nı kaldırıp Asakir-i Mansure-i Muhammediye isimli yeni bir ordu kurarak Osmanlı odusunu yeniden yapılandırmış, fakat daha sonra ordu Osmanlı İmparatorluğu’nun geniş sınırlarını korumakta zayıf kalmıştır. Tarıma dayalı Osmanlı ekonomisinin zarara uğratmadan güvenliğin sağlanabilmesi adına düzenli orduya destek olacak, yarı zamanlı bir askeri teşkilat 1834 yılında Redif Birlikleri olarak kurulmuştur.

Kastamonu Taşköprü Kent Tarihi Müzesi’ne ev sahipliği yapan tarihi yapı, 1890 yılı civarında Redif Taburu Binası olarak yapılmıştır. 1912 yılından sonra Osmanlı ordusunun yeniden yapılanması nedeni ile Redif Birlikleri kaldırılınca, Redif Taburu binası uzun bir süre daha askerlik hizmetleri için kullanılıp sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Dispanseri'ne dönüştürülmüştür. Dispanser kapandıktan sonra 2007 yılında Taşköprü Belediyesi’ne devredilmiş ve sonrasında restore edilip 2017 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Taşköprü Kent Tarihi Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Harmancık, 37400 Taşköprü / Kastamonu / Türkiye

Pompeiopolis Antik Kenti’ne yakın bir yerde bulunan Kastamonu Taşköprü Kent Tarihi Müzesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Kastamonu Taşköprü Kent Tarihi Müzesi hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.