Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı

Güncellenme : 15.11.2019 17:15:01

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kastamonu Rehberi Liste

Karadeniz Bölgesi'nin batısında Küre Dağları üzerinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı Azdavay, Pınarbaşı, Ulus, Kurucaşile, Amasra ve Cide ilçe sınırların kapsar.

Türkiye'deki tabiat yürüyüşü alanları arasında önemli bir yere sahip olan park, 8 Ekim 2012'de Pan Parks sertifikası almıştır.

Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Küre Dağları Milli Parkı, Kastamonu'yu gezenlerin mutlaka görmesi gereken harika bir doğa ve tabiat alanıdır.

Küre Dağları Milli Parkı Doğal Hayat

Küre Dağları Milli Parkı sınırları içinde bulunan Aydos, Valla, Çatak Kanyonu ve Horma Kanyonu kendi aralarında ilginç ve özel bir eko sistem de oluştururlar. Valla Kanyonu, 1000 metre üzerindeki duvarları ve fırtına şeklinde esen sert rüzgarlarıyla ulaşımı hayli zor bir noktadır.

Millî park sınırları içinde kalan bir diğer tabii oluşum da Ilgarini Mağarası'dır. Bu mağaranın son iki saatlik yürüyüş kısmı nemli, balta girmemiş ve epeyce dik bir yokuşa sahip ormanda yapılmaktadır. Ancak, rehber almak şartıyla ulaşılabilecek olan mağaranın girişi devasa boyuttadır ve ağzından itibaren toplam uzunluğu 850 m, derinliği 250 m'dir. Ilgarini, Türkiye'nin en derin mağaraları arasında yer almaktadır. Mağaranın girişinde Bizans dönemine ait olduğu sanılan, yaklaşık on hanelik bir köy yıkıntısı ve su sarnıçları defineciler yüzünden tanınmaz hale gelmiştir.

Küre Dağları Milli Parkı Video

Küre Dağları Milli Parkı Video

Küre Dağları Milli Parkı Adres - Nasıl Gidilir

Çalkaya, 37770 Pınarbaşı, Kastamonu / Türkiye

Küre Dağları Milli Parkı, Kastamonu şehir merkezine yaklaşık 85 km. mesafededir.