AnasayfaTürkiye Tur Rehberiİstanbul Tur RehberiMısır Çarşısı İstanbul

İstanbul Tarihi Mısır Çarşısı

 

Tarih : 11.01.2020 16:43:32

Eminönü'nde Yeni Camii'nin arkasında ve Çiçek Pazarı'nın hemen yanında İstanbul'un en eski kapalı çarşılarından biri olan Mısır Çarşısı, İstanbul’u gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İstanbul Mısır Çarşısı Tarihi

1660 yılında Turhan Sultan tarafından Hassa baş mimarı Kâzım Ağa'ya yaptırılmıştır. Önceleri Yeni Çarşı ya da Vâlide Çarşısı olarak anılan, Bizans döneminde ise kendi yerinde Makro Envalos adında bir çarşı bulunan ve rivâyete göre Mısır'dan alınan vergiler ile inşâ edilen Mısır Çarşısı, 18. yüzyıldan sonra bugün bilinen adı ile anılmaya başlanmıştır. 1691 ve 1940'ta iki büyük yangın tehlikesini atlatmıştır ve son olarak 1940 - 1943 yılları arasında İstanbul Belediyesi tarafından restore edilmiştir.

Yapısı L şeklinde olan İstanbul Mısır Çarşısı’nın altı kapısı bulunmaktadır. Bunlardan biri Haseki Kapısı'dır. Bunun üstündeki kısım iki katlı olup üst katta zamanında mahkeme olup esnafın kendi arasında ve halkla arasında olan sorunları çözülürdü.

İstanbul Mısır Çarşısı Alışveriş

Haftanın 7 günü açık olan ve aktarları ile meşhur İstanbul Mısır Çarşısı içinde tabii ilaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğine uygun ürünlerin yanı sıra; kuruyemiş, şarküteri ürünleri, değişik gıda maddeleri satılmaktadır.

İstanbul Mısır Çarşısı Adres

Adres : Rüstem Paşa Mahallesi, Erzak Ambarı Sokak No : 92, 34116, Eminönü, Fatih / İstanbul / Türkiye

İstanbul'un tarihi semti Eminönü meydanında bulunan Mısır Çarşısı'na Deniz Ulaşımı ve Raylı Sistemler de dahil olmak üzere şehrin her yerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İETT otobüsleri ile kolayca ulaşım sağlanabilir.

×