Muğla İasos Antik Kenti

Tarih : 22.08.2020 19:36:55

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Tur Rehberi Detay

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan İasos Antik Kenti, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İasos Antik Kenti Özellikleri

Tarihi Kentte 1960 yılından beri düzenli olarak kazı yapılmaktadır. Bu kazılar sonucunda birçok yapı ortaya çıkarılmış ve kentteki en eski yerleşimin M.Ö. 3000 yılının sonuna kadar uzandığı tespit edilmiştir.

İasos Antik Kenti'nin önemli yapıları olan Agora, Bouleuterion, Tiyatro, Akropol, Mozaikli Ev, Artemis Tapınağı, yarımada üzerinde yer alır. Agoranın bulunduğu alanda Tunç Çağı'na ait mezarlar ortaya çıkarılmıştır. Büyük sur , su kemerleri , mezarlar ve Balık pazarı olarak adlandırılan anıt mezar ise yarımadanın dışında yer alan yapılardır.

İasos Antik Kenti Video

İasos Antik Kenti Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Kıyıkışlacık, Mahallesi, 48200 Milas / Muğla / Türkiye

Milas ilçesine yaklaşşık 28 km. mesafede Kıyıkışlacık Köyü içerisindedir. Muğla İasos Antik Kenti'ne özel araçlar ile ulaşım sağlanabilir. Ayrıca buraya çok yakın bir konumda olan İassos Balık Pazarı Müzesi'de görülmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.