Aydın Alinda Antik Kenti

Güncellenme : 06.06.2024 13:02:46

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Aydın Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan ve büyük boyutlu kent kalıntıları ve altında Karpuzlu Ovası'nın uzandığı bir manzaraya sahip Alinda Antik Kenti, Aydın şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Alinda Antik Kenti Kazılar

Alinda Antik Kenti araştırmalarda kentin tarih sahnesine çıkışının genellikle M.Ö. IV. yy. olduğu söylense de kent hakkında bildiklerimiz İ.Ö. 14. yy'a kadar gitmektedir. Alinda, Hitit İmparatoru II. Mursilis (M.Ö. 1350-1320) döneminde Sena Irmağı ülkesine bağlı bir kent idi. II. Mursilis döneminde Alinda kentinin adının İalanti olduğu bilinmektedir. M.Ö. V. yüzyılda Attika-Delos Deniz Birliği'ne vergi ödemiş olduğu bilinmektedir.

Bir eski stadyum ve yıkık bir kaç yapı kalmış olan tarihi kentin, döneminde çok büyük ve gösterişli olduğu belirtilmektedir. Güçlü bir savunmaları olduğu, agoradaki kocaman top deliklerinden anlaşılabilir. Alinda Bizans İmparatorluğu döneminde Aphrodisias Metropolitliğine bağlı piskoposluk merkezi olmuştur.

Alinda Antik Kenti Video

Alinda Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Orta, Alinda Caddesi, No : 42, 09540 Karpuzlu / Aydın / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Aydın Alinda Antik Kenti Hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.