Aydın Apollon Tapınağı

Güncellenme : 06.06.2024 13:35:06

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Aydın Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan değerli tarihi kalıntılardan biri olan Apollon Tapınağı, Aydın şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Apollon Tapınağı Bilgiler

Antik tarihin en iyi korunmuş tapınakları arasında sayılan Apollon Tapınağı, 1906 ile 1913 yılları arasında gerçekleştirilen bilimsel kazılar ile tamamen gün ışığına çıkarılan tapınak kısmen tekrar ayağa kaldırılmışur. Aruk niteliğini kaybetmiş durumdaki mimari öğeler ile tapınak alanını çepeçevre saran bir koruma duvarı yine bu ilk kazılar evresinde inşa edilmiştir. Apollon Tapınağı dıştan saran çift sütun sırasından dolayı dipteros plan tipini gösterir. Kanonik olmayan tek öğesi daha içte uzanan, üstü açık ve tabanında taş döşeme bulunmayan avlusudur. Merkezi avlu içinde şimdiye kadar kesin şekilde yeri tespit edilemeyen kutsal su kaynağı ve küçük bir tapınak olan "naiskos" bulunmaktatır. Tapınağın sıra dışı durumu bir kehanet merkezi olarak taşıdığı bu özel fonksiyona dayanmakladır.

Apollon Tapınağı Video

Apollon Tapınağı Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Hisar Özgürlük Caddesi, 09270 Didim / Aydın / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Aydın Apollon Tapınağı Hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.