Tarihi Çankırı Kalesi

Güncellenme : 21.11.2020 16:09:37

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çankırı Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Çankırı Kalesi, Çankırı şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Çankırı Kalesi Yapısı

Şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerinde kurulmuş olan Çankırı Kalesi’nin dörtgen planlı olan surları moloz taş ve tuğla karışımıdır. Eteklerinde bulunan dereden itibaren yüksekliği 150 m. kadardır. Kale içinde Roma Döneminden kalma kaya mezarı, iskan kalıntıları ve pişmiş toprak kap parçaları ile Çankırı Fatihi Emir Karatekin Beyin türbesi bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda ağaçlandırılan kale, ziyaretgah ve mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Çankırı Kalesi Video

Çankırı Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Mimar Sinan, Cinci Sokak, No : 19, 18100 Çankırı Merkez / Türkiye

Çankırı Kalesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.