Çankırı Tuz Mağarası

Güncellenme : 06.12.2020 14:36:03

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çankırı Rehberi Liste

Türkiye'nin en büyük tuz rezervlerine sahip olan Tuz Mağarası, Çankırı şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Tuz Mağarası Turizm

Üretimin yapıldığı ve kamyonların dolaştığı galeriler Tuz Mağarası’nda ziyaretçilerin ilgisini çeker. Tuzdan yer yer sarkıt dikitler oluşmuştur. 6–8 m. yüksekliğindeki galerilerin alanı 800 dönüm ve uzunluğu 8 km.'ye ulaşmıştır. Galerilerde tuzdan yapılmış heykeller sergilenmektedir.

Mağarada son yıllarda dünyadaki diğer örnekleri gibi turizme kazandırılmaya çalışılmaktadır. Mağarada sağlık turizmine yönelik, alternatif tıp uygulamaları olan haloterapi ve speloterapi gerçekleştirileceği bir rehabilitasyon merkezi yapılması düşünülmektedir.

Tuz Mağarası Tarihi

Kaya tuzu tabakaları 37-24 milyon yıl önce oluşan çökel tabakalarının arasında bulunur. Bu tuz yataklarının Hititler zamanından itibaren işletildiği tahmin edilmektedir.

Tuz Mağarası’nda 200 yıl önce tuz yatağına düşerek ölen eşek bozulmadan günümüze kadar kalmıştır. Eskiden tuz at ve eşek arabaları ile çıkarılıyordu. Ankara MTA müzesine taşınan eşek bozulmaya başlayınca yeniden mağaraya geri getirilmiştir. Tuzlu ortam antibakteriyeldir, mikrop bakteri üreyemez, bu nedenle çürüme olmamaktadır.

Tuz Mağarası Video

Tuz Mağarası Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Balıbağı Köyü, Çankırı Merkez‎ / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Çankırı Tuz Mağarası hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.