Tarihi Kars Beylerbeyi Sarayı

Güncellenme : 16.12.2020 21:30:09

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kars Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Beylerbeyi Sarayı, Kars şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kars Beylerbeyi Sarayı Yapısı

Kars Kalesi'nin hemen yanı başında bulunan Beylerbeyi Sarayı, şehir de en çok ilgi gören destinasyonlardan biridir.

1579 yılına Lala Mustafa Paşa tarafından imar edilen tarihi sarayın yapımında kesme taş ve moloz taş kullanılmıştır Ön cephesinde yuvarlak kemerli bir giriş kapısına sahip olan yapı da pencerelerin yapısı yuvarlak kemerlidir.

1878 yılına kadar Sancak Konağı olarak kullanılan Beylerbeyi Sarayı, 1918 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılmış olup, 1918 yılında saray terk edilmiş olup günümüzde restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

Bazı sitelerde şu an harap durumda olduğu ile ilgili olan bilgiler güncel bilgi değildir ve günümüzde restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

Kars Beylerbeyi Sarayı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Kaleiçi, 36000 / Kars Merkez / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Kars Beylerbeyi Sarayı’nın hemen dibinde tarihi Kars Kalesi ve biraz yakınında bulunan Namık Kemal Kültür Evi gibi destinasyonlar vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.