Tarihi Kars Kalesi

Güncellenme : 16.12.2020 21:41:19

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kars Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Kars Kalesi, Kars şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kars Kalesi Yapısı

1153 yılında Sultan Melik İzzetin'in isteği ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmış olan Tarihi Kars Kalesi, Merkez Kale, İç Kale veya Stadel olarak 3 bölümden oluşur. Dış kale surları XII. yüzyılda yapılmıştır. Verilere göre Merkez Kale dışında surlar 27.000 metre uzunluğunda olup, 220 burçtan meydana gelmiştir. Tarih botunca olan çeşitli savaşlar neticesinde kale orijinal özelliğini kaybetmiştir.

Sit alanı olan Tarihi Kars Kalesi'ne ait dış cephe surları kesme bazalt taştan yapılmıştır ve yük istinat duvarları ile çevrilidir. Sukapısı (Çeribaşı kapısı), Kağızman Kapısı (Ortakapı), Behram Kapısı (Bayrampaşa Kapısı) olarak 3 ana kapısı bulunmaktadır.

Kars Kalesi Video

Kars Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Kaleiçi, 36100 / Kars Merkez / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Kars Kalesi’nin hemen dibinde tarihi Kars Beylerbeyi Sarayı ve biraz yakınında bulunan Namık Kemal Kültür Evi gibi destinasyonlar vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.