Kars’da Gezilecek Yerler Listesi

Güncellenme : 01.02.2021 21:45:11

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kars Rehberi Liste

Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesinin önemli şehirlerden biri olan Kars’da bulunan mevcut müzeler, antik kentler ve milli parklar haricinde gezilecek daha bir çok güzellik vardır.

Ayrıca Kars şehrinde bulunan tüm destinasyonlara Kars Tur Rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi

Türkiye'nin ilk ve tek peynir müzesi olan Kars Ekomüze Zavot Peynir Müzesi peynir kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulmuştur. Müzede kaşar ve gravyer peynir yapımı ve peynirlere lezzet veren çeşitli bitkilerden yapılan çayları görebilirsiniz.

Kars Micingirt Kalesi

1232 yılında inşaat edilen ve sarp kayalık üzerinde konumlanan Kars İnkaya Micingirt Kalesi dikdörtgen olan mimari yapısı ile Kars şehrinin tarihi ve kültürünü yaşatır.

Kars Zivin Kalesi

Süngütaş Köyü'nün doğusunda kalan Kars Zivin Kalesi, şehrin tarihi ve kültürünü yaşatır. Kalenin çevresinde Urartu dönemine ait olan seramik parçaları turistlerin ilgisini çeker.

Kars Taş Köprü

Kars Çayı'nın Dere İçi Mahallesi'ne akan kısmında Kale içi Mahallesi ile Sukapı Mahallesi'ni ayıran dar boğaz üzerinde M.S. 1579 yılında Osmanlı Padişahı III. Murat’ın emri ile Lala Mustafa Paşa tarafından üç tonoz kemerli olarak yaptırılan Taş Köprünün tamamı düzgün kesme bazalt taşından yapılmış ve daha sonra bir kısmı yıkılan köprü Karahanoğlu Hacı Ebübekir taraafından 1725 yılında yeniden yaptırmıştır.

Kars şehrinin tarihi ve kültürünü yaşatan Taş Köprü turistlerin ilgisini çekmektedir.